W 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej ogarniamy naszą pamięcią i refleksją to jedno z najstraszniejszych doświadczeń w historii ludzkości.

Atak niemieckiego pancernika Schleswig - Holstein na polską składnicę wojskową na Westerplatte 1 września 1939 r. o godzinie 4.45 to jedno z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Mimo wielkiej przewagi wroga, polska armia bohatersko stawiła opór najeźdźcy zadając dotkliwe ciosy.

Punktem zwrotnym stał się dzień 17 września 1939 r. i wkroczenie Armii Czerwonej na wschodnie tereny Polski. Napaść hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji na Polskę rozpętała wojnę światową, która trwała aż sześć lat i pochłonęła ponad 50 milionów istnień ludzkich.

II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości. Wybuch wojny i cały jej przebieg miał ogromny wpływ na późniejsze wydarzenia na świecie.

Niech pamięć o wrześniu 1939 r. będzie źródłem siły i przestrogą, żeby Polska wobec niebezpieczeństw i zagrożeń nigdy już nie była bezsilna.

Od 2014 r. dzień 1 września jest obchodzony jako Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.