26 sierpnia 2017 r. w Filipowie swój jubileusz 10-lecia działalności świętowała Kapela Ludowa Onegdaj z Filipowa.

Kapela „Onegdaj” działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Filipowie i czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym Powiatu Suwalskiego. Jej kierownikiem jest p. Barbara Orchowska.

Kapela w swoim dorobku artystycznym posiada różnego rodzaju pieśni o charakterze ludowym, religijnym i biesiadnym. Słynie z żywiołowych i energicznych koncertów. Od 2008 r. wydała już 4 płyty, w tym jedną cygańską.

Kapela ma także drugą odsłonę "Kolorowy tabor" stroje i muzykę romską. Bardzo ważną sferą działania Kapeli Onegdaj są bale charytatywne, których zorganizowała osiem. W ostatnich dwóch latach członkowie Kapeli próbują swoich sił jako aktorzy. Sami zaaranżowali widowiska np. „Noc świętojańska”, „Poloneza czas zacząć”, „Droga do wolnej Polski” i „Jak Onegdaj stajenki sukali”, a na dożynkach w Dowspudzie dnia 3 września br. przedstawią widowisko „Jak nasi ojcowie ciężko pracowali z jednego ziarenka chlebek wytwarzali”.

Obchody jubileuszu zapoczątkowało widowisko pt. „Poloneza czas zacząć” w wykonaniu jubilatów. Podczas uroczystości nie zabrakło także serdecznych życzeń, miłych wspomnień, prezentów, gromkich śpiewów w wykonaniu zaprzyjaźnionych zespołów.

W imprezie uczestniczyli: Szczepan Ołdakowski Starosta Powiatu Suwalskiego, Bożena Kamińska posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Wójt Gminy Filipów Sylwester Koncewicz, Wójt Gminy Raczki Andrzej Szymulewski, przedstawiciele władz gminnych, zaproszone zespoły folklorystyczne, sponsorzy oraz przyjaciele Kapeli.

Starosta Suwalski Szczepan Ołdakowski przekazał gratulacje członkom zespołu, okolicznościową statuetkę i kwiaty a p. Barbarze Orchowskiej dyrektor GOKiS w Filipowie wręczył honorowy medal im. hrabiego Ludwika Michała Paca w dowód uznania za podejmowane i realizowane oryginalne przedsięwzięcia w dziedzinie kultury. Ponadto Starosta przypomniał ważną rolę Kapeli w realizacji różnorodnych programów w zakresie popularyzacji i krzewienia kultury.

Uczestnicy spotkania zostali ugoszczeni poczęstunkiem, który został uświetniony śpiewem Zespołów. Jak przystało na tak wyjątkową uroczystość nie zabrakło jubileuszowego tortu.

Z okazji Jubileuszu, wszystkim Członkom Kapeli Ludowej „Onegdaj", życzymy wszelkiej pomyślności, dużo sukcesów oraz dalszej wspaniałej aktywności twórczej, aby kolejne lata były równie owocne, jak te dotychczasowe.

Starostwo Powiatowe w Suwałkach wsparło finansowo organizację niniejszego jubileuszu.

- Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Widowisko "Poloneza czas zacząć"

- Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Widowisko "Poloneza czas zacząć"