Powiat Suwalski i Suwalska Organizacja Turystyczna wspólnie z partnerami: Wigierskie Stowarzyszenia Turystyczne,  Wigierski Park Narodowy, Fundacja Wigry Pro, firma KayakZone i pozostałymi partnerami zapraszają na Aktywną Majówkę nad Wigrami (weekend 12 i 13 maja 2018).

12 maja/ sobota – dzień wodny (8:30 – 20:00)

Najważniejszymi elementami tego dnia – Pikniku kajakowego  –  są:

1/ Wigierski Maraton Kajakowy (Jezioro Wigry – Czarna Hańcza);
 pierwsza edycja; jest on wpisany jako jeden z siedmiu w ogólnopolskiej sieci maratonów kajakowych Canoa Cup 2018. W tej edycji maratonu ustanowione zostały dwa kategorie: 1/ na dystansie 52 km (start Wigry/przystań kamedulska – meta Rygol/most na Czarnej Hańczy), 2/ na dystansie 30 km (Wigry – Frącki). Rekrutacja zawodników na podstawie wcześniejszych zgłoszeń do Suwalskiej OT do 8 maja.

2/ Wielki Test Kajaków i premiera nowego kajaka z Suwalszczyzny:
Caribou Kayak Adventure (teren Klasztoru Pokamedulskiego w Wigrach, przystań kamedulska, organizator firma „KayakZone”) – prezentacja k. 50 różnych typów kajaków i kanadyjek.

Oprócz nich wiele różnorodnych atrakcji, także dla dzieci – warto prześledzić załączony program.
Wstęp na teren Pikniku jest bezpłatny. Odpłatne: udział w maratonie i spływie kajakowym, część zwiedzań klasztoru pokamedulskiego z przewodnikiem, parking.

Wydarzenia tego dnia są wspierane przez samorząd Województwa Podlaskiego jako zadanie publiczne pn. „Kajakiem w Suwalsko-Augustowskim Królestwie Rowerowym Green Velo”. Jego celem jest popularyzacja walorów wodnych i rowerowych obszaru tego królestwa związanego ze szlakiem Polski Wschodniej Green Velo.
Objęte są też patronatem Starosty Suwalskiego. Wsparcia udzielają również m.in. Gmina Suwałki, BiaVita Sanatorium Augustów, WOPR Suwałki, Nadleśnictwo Płaska, firmy kajakowe: Spływy Grzegorz Magdalenowo, Wigry24.pl, Baza kajakowa HOBBIT, Stanica Wodna FRĄCKI, Pole namiotowe nad Czarną Hańczą STUDZIENKA.

13 maja/ niedziela – dzień rowerowy

10:00 Start wycieczek rowerowych z przewodnikiem z Krzywego / siedziba WPN (bezpłatne)
trasa 1: „Wokół Wigier”; dystans: ok. 50 km, czas: ok. 5 godz.
trasa 2: „Do Gawrych Rudy przez dolinę Czarnej Hańczy”, dystans: 24 km, czas ok. 3 godz.

rekrutacja uczestników na podstawie wcześniejszych zgłoszeń do: Centrum Informacji Turystycznej Wigierskiego Parku Narodowego w Krzywem, tel. +87 5632562, kom. 510 992 672, turystyka@wigry.org.pl
Organizator: Wigierski Park Narodowy / www.wigry.org.pl
Zbiórka o godz. 9:30. Wycieczki odbędą się przy minimum 10 uczestnikach. Na miejscu możliwość wypożyczenia rowerów (konieczna wcześniejsza rezerwacja), konieczność zakupu karty wstępu do WPN.

cały dzień: otwarta wystawa fotograficzna „Top Ziemi Suwalskiej” (Dom Królewski i galeria Klasztoru Pokamedulskiego w Wigrach)

Cały program Majówki stanowi element kalendarium obchodów jubileuszu 350.lecia przybycia kamedułów nad Wigry.

- Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Plakat informacyjny