26 maja 2017 roku odbyły się obrady XXVI sesji Rady Powiatu w Suwałkach V kadencji.

Przewodniczący Rady dokonał otwarcia obrad, witając przybyłych gości, radnych oraz przedstawił porządek obrad, który Rada przyjęła jednogłośnie.

Po stwierdzeniu quorum oraz jednogłośnym przyjęciu protokołu z poprzedniej sesji oraz sprawozdania z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym Radni przystąpili do rozpatrywania informacji oraz sprawozdań powiatowych służb, inspekcji oraz straży za 2016 r. Powyższe sprawozdania oraz informacje zostały przyjęte bez uwag.

W bloku dotyczącym podjęcia uchwał, podczas głosowania podjęto następujące uchwały w sprawie:

• oceny stanu bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zabezpieczenia przeciwpowodziowego Powiatu Suwalskiego,
  • projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych na terenie powiatu suwalskiego, na okres od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r.
  • zmian w budżecie powiatu na 2017 r.
  • zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Suwalskiego na lata 2016 – 2025.

Starosta Szczepan Ołdakowski przedstawił sprawozdanie finansowe za 2016 r. oraz sprawozdanie z wykonania budżetu powiatu za 2016 r. Następnie odczytana została opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku o przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2016 r. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Stanisław Szwengier przedstawił wniosek Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia Zarządowi Powiatu absolutorium z tytułu wykonania budżetu powiatu za 2016 r. Przewodniczący Rady odczytał opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku o wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu.

Następnie Rada Powiatu podczas głosowania zatwierdziła sprawozdanie finansowe za 2016 rok wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2016 r. oraz z tego tytułu udzieliła Zarządowi Powiatu absolutorium.

W imieniu Zarządu Starosta Szczepan Ołdakowski podziękował Radzie za udzieloną akceptację. Również obecny na obradach sesji Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk złożył gratulacje z okazji otrzymanego przez Zarząd Powiatu absolutorium oraz przypadającego 27 maja Dnia Samorządu Terytorialnego.

Starosta Szczepan Ołdakowski poinformował, że w dniach 11 – 12 maja br. w Kołobrzegu miało miejsce Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich, na którym m.in. podsumowany został ranking gmin i powiatów za rok 2016.

W rankingu, w którym brane są pod uwagę takie aspekty jak: działania poinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowanie jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu, promocja rozwiązań energetycznych i proekologicznych, współpraca krajowa i międzynarodowa, Powiat Suwalski zajął VIII miejsce

w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów organizowanym przez Związek Powiatów Polskich w roku 2016 w kategorii powiatów do 60 tys. mieszkańców oraz IX miejsce w kategorii powiaty w Rankingu Energii Odnawialnej Związku Powiatów Polskich. Z tej okazji Starosta Szczepan Ołdakowski przekazał Przewodniczącemu Rady Powiatu otrzymane wyróżnienia.

Na zakończenie przedstawiciele powiatowych Służb, Inspekcji i Straży złożyli na ręce Starosty Suwalskiego oraz Przewodniczącego Rady Powiatu w Suwałkach serdeczne gratulacje oraz życzenia z okazji przypadającego w dniu 27 maju Dnia Samorządu Terytorialnego.