Logo Powiat Suwalski

STAROSTWO POWIATOWE W SUWAŁKACH

ul. Świerkowa 60, 16-400 Suwałki
tel. centrala: +48 87 5659200,
fax: +48 87 5664718

bok@powiat.suwalski.pl
sekretariat@powiat.suwalski.pl

SPIS TELEFONÓW
GODZINY PRACY URZĘDU
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
Kasa Starostwa Powiatowego:
poniedziałek - piątek 8.00 -14.30
Wydział Komunikacji,
Wydział Architektury i Budownictwa

poniedziałek - piątek 8:00 - 14.30
Wersja Angielska Serwisu Wersja Litewska Serwisu

Niedziela, 16 września 2018, była kolejnym dniem wydarzeń zaplanowanych przez współorganizatorów (samorządy Powiatu Suwalskiego i Województwa Podlaskiego), przy współpracy z Fundacją Wigry Pro, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2018 w powiecie suwalskim. Uczestnicy mogli pogłębić wiedzę o historii wigierskich kamedułów i losach ich dóbr oraz obejrzeć w terenie tematyczne zabytki i pamiątki. Niedzielny program EDD wpisany był też w obchody jubileuszu 350-lecia przybycia ojców kamedułów nad Wigry (1668 – 2018).

Dzień rozpoczął się trzema prelekcjami wprowadzającymi w temat dziedzictwa pokamedulskiego i dawnych dworów ziemi suwalskiej. O wigierskich dobrach kamedulskich opowiadał Melchior Jakubowski (doktorant na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego), o folwarkach w tych dobrach po kasacie klasztoru – Andrzej Matusiewicz (autor publikacji „Dwory na Suwalszczyźnie), o odniesieniu działalności gospodarczej kamedułów do lokalnych nazw – dr Maciej Ambrosiewicz (kierownik Muzeum Wigier Wigierskiego Parku Narodowego).

Następnie prelegenci oprowadzili uczestników po zabytkowym obiekcie Klasztoru Pokamedulskiego. Po czym grupa pod opieką prelegentów wyruszyła autokarem na poznawanie wybranych obiektów dziedzictwa pokamedulskiego, w tym: cmentarz w Magdalenowie (miejsce byłego kościoła parafialnego z okresu kamedulskiego), Czerwony Folwark (historyczne zabudowania folwarczne, aktualnie wykorzystywane m.in. na wystawę „Historia i tradycje rybołówstwa nad Wigrami” Wigierskiego PN), kopce kamedulskie w Żubronajciach i Górę Różańcową, zabytkowy kościół w Jeleniewie z wyposażeniem z dawnego suwalskiego kościoła pw. Świętego Krzyża, zachowany murowany budynek dworu z zabudowaniami folwarcznymi w Kukowie Folwarku (jedno z głównych centrów dóbr pokamedulskich), w Suwałkach: miejsce po pierwszym, nieistniejącym już, kościele pw. Świętego Krzyża i elementy wigierskiego wyposażenia konkatedry pw. Św. Aleksandra, a na zakończenie dwór z pięknie odrestaurowanym folwarkiem w Hucie (obecnie trzygwiazdkowy pensjonat „Folwark Hutta” i Restauracja „Komosianka”), gdzie dodatkowo miało miejsce spotkanie z właścicielem obiektu – p. Maciejem Kotowiczem i jego  opowieściami o historii dworu i kamedulskich peregrynacjach.

Partnerami realizacyjnymi tych wydarzeń byli:

Fundacja Wigry Pro, Wigierski Park Narodowy, Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniewie, Archiwum Państwowe w Suwałkach.


Szczególnie zainteresowani dziedzictwem pokamedulskim oraz historią rodu Paców będą mieli we wrześniu (29.09.2018, sobota) dodatkową możliwości zwiedzenia tematycznych zabytków, w nieodległym litewskim Kownie – pełny koszt pokrywają uczestnicy (cena 85 zł/os. + bilety wstępów: k. 11 euro i obiad 9 euro); wstępne informacje:  tel. 87 5659272 lub beata.bordzio@powiat.suwalski.pl)

Obchody jubileuszu 350-lecia przybycia ojców kamedułów nad Wigry trwają nadal. Planowanych jest jeszcze wiele wydarzeń. Warto śledzić je na stronie Fundacji Wigry Pro: http://fundacja.wigry.pro/

Pozostałe Aktualności

< Strona z 26 >