Tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w powiecie suwalskim odbyły się w niedzielę 3 września w Dowspudzie na terenie dawnej (XIX.wiecznej) rezydencji generała wojsk napoleońskich i polskich, mecenasa sztuki Ludwika Michała hrabiego Paca, wzbogacając i uzupełniając program Powiatowego Święta Plonów.

Nawiązując do ogólnopolskiego hasła tegorocznych krajowych EDD „Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu” i uwzględniając specyfikę przygotowanego programu powiatowym obchodom nadano tytuł „Codzienny krajobraz niecodzienny”.

Tego dnia w Dowspudzie udostępnione zostały dwie wystawy fotograficzne: „Chronione krajobrazy powiatu suwalskiego” oraz „Walory Wigierskiego Parku Narodowego w fotografii Wojciecha Misiukiewicza” wraz ze stoiskiem informacyjnym Wigierskiego Parku.

W zabytkowej kordegardzie, pod nazwą „Perły krajobrazu” w dwóch blokach terminowych wyświetlone zostały filmy prezentujące obiekty dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Suwalszczyzny - filmy znanego fotografika i twórcy Huberta Stojanowskiego „Koloryt ziemi suwalskiej” i „Rospudzenie o Rospudzie” oraz filmy Krzysztofa Steczkowskiego (pracownika WPN, autora ponad 300 krótkich filmów poświęconych parkowi i nie tylko): „Wigierski Park Narodowy”, „Piękno Wiatrołuży”, „Jezioro Długie”. Odbyły się też spotkania z autorami tych filmów, a także z Wojciechem Misiukiewiczem autorem albumu „Bóbr – pracowity mąciwoda” wraz z prezentacją jego filmu o prowadzeniu działań ochronnych bobrów. Na zakończenie przeprowadzony został quiz tematyczny z nagrodami, w tym z cennymi egzemplarzami autorskiego albumu o bobrze.

Dodatkowo p. Jarosław Borejszo przedstawił prezentację multimedialną pn. „Zmiany w krajobrazie Suwalszczyzny przełomu XX i XXI wieku”. W części recepcyjnej kordegardy można było obejrzeć makietę XIX.wiecznego dowspudzkiego pałacu hrabiego Paca z okresu świetności.

Na scenie plenerowej zaprezentowane zostały dwa ciekawe widowiska: „Jak nasi ojcowie ciężko pracowali, jedno ziarenko w chlebek zamieniali” w wykonaniu Kapeli Ludowej „Onegdaj” z Filipowa oraz żywiołowe widowisko taneczno-teatralne „Inspiracje bałkańskie – Żar Bułgarii” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” z Suwałk, występowały również inne zespoły folklorystyczne z regionu. Imprezie towarzyszył kiermasz lokalnego rękodzieła i produktów.

Szacuje się, że całą imprezę odwiedziło ok. 2 tysiące osób, choć obfity deszcz w drugiej części występów spowodował niestety szybsze zakończenie wydarzenia. Udział we wszystkich elementach programu był bezpłatny.

Jak co roku organizatorami obchodów EDD w powiecie było Starostwo Powiatowe w Suwałkach i Województwo Podlaskie, w tym roku we współpracy z Wigierskim Parkiem Narodowym, Zespołem Szkół im. gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie i Zakładem Aktywności Zawodowej SOWA w Lipniaku.

Trailer albumu o bobrze W. Misiukiewicza (autor filmu H. Stojanowski): https://www.youtube.com/watch?v=S_uenE9OqzI