Samorządy Powiatu Suwalskiego i Województwa Podlaskiego, jako główni współorganizatorzy, serdecznie zapraszają do uczestnictwa w kolejnej edycji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa – dni otwartych zabytków. W tym roku w całej Polsce odbywają się one pod hasłem „Polski splot”. W naszym powiecie zostały zaplanowane w dniach 14 września (sobota) i 15 września (niedziela).

14 września 2019 (sobota), Motule Stare - Miodoborze
Warsztaty „Od wełny do kłębka i sukna” oraz zwiedzanie zbiorów muzeum starej wsi; Zagroda Edukacyjna i Gospodarstwo Agroturystyczne „Miodoborze” w Motulach Starych k. Filipowa:

15:30 – 17:30 zajęcia dla grupy wyjeżdzającej autokarem z Suwałk*1 (wyjazd z Suwałk g. 15:00, parking: Starostwo Powiatowe w Suwałkach, ul. Świerkowa 60, grupa ok. 30-os., powrót g. 18:00)

Podczas wydarzenia wystąpi Zespół Ludowy „Rospuda” z Filipowa, który wykona staropolskie pieśni śpiewane niegdyś przez kobiety podczas prac i zajęć domowych.

18:00 – 20:00 zajęcia dla osób indywidualnych*2 (dojazd we własnym zakresie)

Współpraca: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Filipowie
15 września 2019 (niedziela), Dowspuda

10:00 – 15:00 „Pacowa Akademia Cultury - PAC prezentuje”, Centrum Obsługi Turysty „Kordegarda”:

Wystawy (sala kominkowa w zabytkowej kordegardzie):

• „Dwory na Suwalszczyźnie” - plansze prezentujące wybrane dwory Suwalszczyzny z publikacji pod tym samym tytułem, autorstwa Andrzeja Matusiewicza;

• „Życie i działalność Ludwika Michała Paca”  - dodatkowo w godz. 10:30 i  14:00 tematyczne 30 min. prelekcje historyczne, Marek Sidor.

W międzyczasie możliwość bliskiego spotkania z kostiumowymi postaciami: z generałem Ludwikiem Michałem hrabią Pacem i jego małżonką Karoliną (z hrabiów Małachowskich) oraz możliwość obejrzenia makiety pałacu L. M. Paca.

13:00 quiz historyczny z nagrodami
Współpraca: Zakład Aktywności Zawodowej SOWA/Centrum Obsługi Turysty „Kordegarda”
15 września 2019 (niedziela) „Śladem dworów i pałaców Suwalszczyzny”

8:00 wyjazd autokarem na zwiedzanie terenowe*3 (parking przy Starostwie Powiatowym w Suwałkach; zbiórka – godz. 7:50);

9:30 – 11:00 zwiedzanie pałacu w Pojeziorach (Paežeriai, Litwa), cmentarz w Wierzbołowie (Virbalis, Litwa)

13:00 – 14:00 udział w koncercie pieśni historycznych „Moja Ojczyzna upleciona z pieśni” w ramach EDD realizowanego przez filipowski Gminny Ośrodek Kultury i Sportu (sala GOKiS Filipów)

od 14:10 przejazd z zatrzymaniem przy mijanych pozostałościach dworów: Motule, Stara Hańcza (krótka prelekcja A. Matusiewicz)

od 16:00 krótkie zwiedzanie obiektów historycznych w Wiżajnach (kościół, obelisk J. Piłsudskiego)

od 17:00 zwiedzenie pozostałości dworu w Sudawskich, mogiła Świdy (1863 r.), Gulberek - grodzisko pojaćwieskie (oprowadzanie A. Matusiewicz i przewodnik turystyczny)

18:30 „Dwory na Suwalszczyźnie. Dawne dwory w okolicy Wiżajn” prezentacja multimedialna (Andrzej Matusiewicz)

19:40 obiadokolacja (Siedlisko Sudawskie)

ok. 21:30 planowany czas zakończenia (powrót autobusem do Suwałk)

Współpraca: Świetlica Gminna w Wiżajnach, Gmina Wiżajny, Nadleśnictwo Suwałki

Udział bezpłatny we wszystkich wydarzeniach.

W niektórych wydarzeniach (*1-3), ze względu na limit miejsc lub ze względów organizacyjnych, jest konieczność wcześniejszego zgłoszenia udziału (do 12.09.2019 r, na podstawie karty uczestnictwa, mail: beata.bordzio@powiat.suwalski.pl. fax 87 5659278).

Koordynatorem krajowym EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach EDD w powiecie suwalskim oraz w pozostałym, bogatym programie w województwie podlaskim.