W niedzielę 3 września zapraszamy do Dowspudy, na teren dawnej rezydencji Ludwika Michała Paca, gdzie łącznie z Powiatowym Świętem Plonów (pełny program) będą odbywały się powiatowe obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.

Tegoroczna jubileuszowa, bo już 25 edycja, odbywa się w Polsce pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu”.

Inspiracją różnorodnych wydarzeń w całym kraju jest zwrócenie uwagi na piękno i malowniczość polskich krajobrazów, ale też konieczność jego ochrony i potrzebę kształtowania w taki sposób, aby stał się świadectwem szacunku współczesnego pokolenia dla przeszłości i przyszłości, patriotyzmu małych i wielkich ojczyzn. Ogólnopolskim koordynatorem tej europejskiej inicjatywy jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Wydarzenia w Dowspudzie włączone są w program obchodów EDD na terenie województwa podlaskiego (informator, plakat).
Program tegorocznych powiatowych EDD został przygotowany pod tytułem „Codzienny krajobraz niecodzienny”. Oto szczegóły programu:

11:00 – 19:00 wystawy fotograficzne (hol Zespołu Szkół im. gen. L.M. Paca):

„Chronione krajobrazy powiatu suwalskiego” oraz „Walory Wigierskiego Parku Narodowego” i stoisko informacyjne Wigierskiego PN

13:30 – 14:40 „Perły krajobrazu” (prezentacje filmów dot. dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego regionu i spotkania z autorami tych filmów) – blok filmowy 1 (zabytkowa kordegarda):
  •  „Koloryt ziemi suwalskiej” (autor: Hubert Stojanowski, 15 min.)

• „Wigierski Park Narodowy” (autor: Krzysztof Steczkowski, 15 min.)

• „Piękno Wiatrołuży” (autor: Krzysztof Steczkowski, 10 min.)

Widowiska na scenie plenerowej (boisko Zespołu Szkół):

15:00 – 15:30 Widowisko „Jak nasi ojcowie ciężko pracowali, jedno ziarenko w chlebek zamieniali”

w wykonaniu Kapeli Ludowej „Onegdaj” z Filipowa
Scenariusz i reżyseria Barbara Orchowska, podkład muzyczny Piotr Orchowski.

16:00 – 16:30 Widowisko taneczno-teatralne „Inspiracje bałkańskie – Żar Bułgarii” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” z Suwałk

Scenariusz, reżyseria i choreografia: Michaił Nikołow. Opracowanie muzyczne i kierownictwo kapeli: Krzysztof Krzesicki. Kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”: Małgorzata Wojdełko. Gościnnie z ZPiT „Suwalszczyzna” wystąpią: tancerki z Academy Dance Michaiła Nikołowa i śpiewaczki z zespołu pieśni tradycyjnej „Ancyjas” Anny Szafranowskiej.

17:00 – 17:30 Prezentacja multimedialna „Zmiany w krajobrazie Suwalszczyzny przełomu XX i XXI wieku” Jarosław Borejszo (kordegarda)
17:30 – 18:30 „Perły krajobrazu” – blok filmowy 2 (kordegarda):
  • „Jezioro Długie” (autor: Krzysztof Steczkowski, 15 min.)

• „Rospudzenie o Rospudzie” (autor: Hubert Stojanowski,  27 min.)

• Quiz tematyczny z nagrodami

18:30 – 19:00 Spotkanie z Wojciechem Misiukiewiczem autorem albumu „Bóbr – pracowity mąciwoda” (kordegarda)

W części recepcyjnej kordegardy można będzie obejrzeć makietę XIX-wiecznego dowspudzkiego pałacu hrabiego Paca.

Zapraszamy - udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Organizatorzy:

Powiat Suwalski