16 września 2016 przedstawiciele Powiatu Suwalskiego uczestniczyli w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa w litewskim Jieznie. Udział w uroczystości poświęconemu dziedzictwu rodu Paców- ściśle związanych z historią Jiezna wzięli Wicestarosta Suwalski Witold Kowalewski i Konrad Charmuszko - Naczelnik Wydziału Programowania, Inwestycji i Rozwoju.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promowanie zabytków. W inicjatywie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu.

Europejskie Dni Dziedzictwa również odbyły się w powiecie suwalskim. Tegoroczne siódme już obchody EDD odbyły się 17-18 września w Dowspudzie i Filipowie.

Wieszanie flagi na maszcie w tle publiczność - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

EDD w Jieznie - uroczyste wciągnięcie flagi

Cztery ossoby - 3 mężczyzn, 1 kobieta na tle budynku - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Przedstawiciele Powiatu Suwalskiego z Merem Jiezna