9 września br. w Lipniaku odbył się coroczny Festyn „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi” organizowany na terenie Lipniaka od 2003.
Podczas imprezy goście mogli zobaczyć bogaty program artystyczny osób z niepełnosprawnościami oraz skosztować potraw z kuchni Zakładu Aktywności Zawodowej SOWA w Lipniaku.
Głównym punktem programu był przegląd twórczości muzycznej pn. V Playback Show – „Hity Wszechczasów”.
Na scenie wystąpili goście z województwa warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego: Środowiskowy Dom Samopomocy w Łomży, Środowiskowy Dom Samopomocy „Lawendowy Zakątek” w Ełku, Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Łaźniach, Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowej Wsi Ełckiej, Środowiskowy Dom Samopomocy „Pod Kasztanami” w Ełku, Środowiskowy Dom Samopomocy „Pomocna Dłoń” w Grajewie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Olecku, Środowiskowy Dom Samopomocy w Augustowie, Warsztat Terapii Zajęciowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Suwałk, Dom Pomocy Społecznej „Kalina” w Suwałkach, Środowiskowy Dom Samopomocy w Suwałkach, Środowiskowy Dom Samopomocy „Aktywni Tak Samo” w Suwałkach, Suwalskie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Chorych Psychicznie „Nadzieja” w Suwałkach.
Pośród licznych gości, którzy tego dnia przybyli na festyn byli: Jarosław Zieliński poseł na Sejm RP, Lilianna Zielińska Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Suwałkach, Witold Kowalewski Starosta Suwalski, Zbigniew Mackiewicz Wójt Gminy Suwałki, Leszek Lewoc – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach, Bożena Wojdyło – Przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Suwałkach, Adam Trocki – Sołtys Wsi Lipniak, Beata Skrocka – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Suwałkach oraz kierownicy i dyrektorzy zaproszonych placówek.
Wydarzenie  miało na celu promocję zdrowia psychicznego oraz integrację z osobami chorymi psychicznie. W Festynie wzięło udział około 300 osób.