W dniach 8-10.02.2019r. odbyła się impreza sportowa – kulturalna pn. „Biegun zimna” organizowanym przez Fundację Kierunek Ultra. Dwa biegi terenowe miały miejsce w okolicy Zakładu Aktywności Zawodowej SOWA w Lipniaku, w którym mieściło się biuro zawodów.

W piątkowy wieczór odbył się bieg pod nazwą Nocny Patrol, którego dystans wynosił 12,5 km, leśnymi i szutrowymi ścieżkami w sąsiedztwie Wigierskiego Parku Narodowego.

Na mecie, usytuowanej na skraju lasu na terenie Zakładu Aktywności Zawodowej SOWA w Lipniaku najszybciej pojawili się Jakub Ołowski z Wydmin koło Giżycka i suwalczanka Joanna Karczewska.

W sobotę rano uczestnicy Bieguna Zimna ruszyli na „biegówki”.

Zawody stylem klasycznym o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Suwałki rozegrano na specjalnie przygotowanej pętli Narciarskiej Trasy Biegowej „Papiernia”, na dystansach 12 km (dorośli) oraz 4 km (dzieci).

Sportową część Bieguna Zimna zakończył bieg pod nazwą "Śnieżna Odyseja", niedzielny bieg terenowy na dystansie 27 km.

Zdjęcia wykonane zostały przez: p. Agnieszkę Koziak oraz p. Mariusza Rusłaniec