Logo Powiat Suwalski

STAROSTWO POWIATOWE W SUWAŁKACH

ul. Świerkowa 60, 16-400 Suwałki
tel. centrala: +48 87 5659200,
fax: +48 87 5664718

bok@powiat.suwalski.pl
sekretariat@powiat.suwalski.pl

SPIS TELEFONÓW
GODZINY PRACY URZĘDU
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
Kasa Starostwa Powiatowego:
poniedziałek - piątek 8.00 -14.30
Wydział Komunikacji,
Wydział Architektury i Budownictwa

poniedziałek - piątek 8:00 - 14.30
Wersja Angielska Serwisu Wersja Litewska Serwisu

23 czerwca 2018 r. przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Bakałarzewie odbyła się już po raz trzynasty, współorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach i Gminną Bibliotekę Publiczną w Bakałarzewie, impreza ph. Noc Świętojańska nad Rospudą.

W tegorocznym wieczorze sobótkowym uczestniczył Starosta Suwalski Szczepan Ołdakowski oraz wójt Gminy Bakałarzewa Tomasz Naruszewicz.

Noc Świętojańską uświetniły wesołe pieśni zalotne i sobótkowe zaprezentowane przez zespoły z powiatu suwalskiego i oleckiego tj. Bakałarz z Bakałarzewa, Rospuda z Filipowa, Jaćwież z Jeleniewa, Znaroku z Przerośli, Wielczanie z Wieliczek, Szeszupiaki z Rutki – Tartak, Wigranie ze Starego Folwarku, Jezioranki i Szuwarki z Wiżajn oraz Uwrocie z Suwałk.

Dużym zainteresowaniem cieszył się zwyczaj puszczania uwitych przez dziewczęta wianków z polnych ziół i kwiatów na wody rzeki Rospudy, które to zgodnie z tradycją wyławiają chłopcy. Najszybsi „wyławiacze” oraz dziewczęta, do których wianki należały, otrzymali upominki ufundowane przez organizatorów.

Zespoły ludowe, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Bakałarzewa i turyści świętowali śpiewem przy ognisku nadejście lata, kultywując magiczne obrzędy sobótkowe.

Impreza została dofinansowana przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach.

Pozostałe Aktualności

< Strona z 26 >