15 czerwca 2019 r. na plaży gminnej „Bulwar 500-lecia Bakałarzewa” w Bakałarzewie odbyła się już po raz czternasty, współorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach i Gminną Bibliotekę Publiczną w Bakałarzewie, impreza pt. Noc Świętojańska nad Rospudą.

W tegorocznym wieczorze sobótkowym uczestniczył Wicestarosta Suwalski Artur Łuniewski, członek Zarządu Powiatu w Suwałkach Andrzej Chlebus, radny Rady Powiatu w Suwałkach Stefan Biłda  oraz wójt Gminy Bakałarzewa Tomasz Naruszewicz i wójt Gminy Filipowa Tomasz Rogowski.

Noc Świętojańską uświetniły wesołe pieśni zalotne i sobótkowe zaprezentowane przez zespoły z powiatu suwalskiego i oleckiego tj.  Zajączkowiaki z Zajączkowa, Bakałarz z Bakałarzewa, Rospuda i Kapela Onegdaj z Filipowa, Jaćwież z Jeleniewa, Przeroślaki i Znaroku z Przerośli, Wielczanie z Wieliczek, Szeszupiaki z Rutki – Tartak, Wigranie ze Starego Folwarku, Jezioranki i Szuwarki z Wiżajn, Raczkowiacy z Raczek, Zorniczeńka z Wysokiego oraz Uwrocie z Suwałk.

Ponadto w programie był występ dziecięco –młodzieżowy grupy taneczno – teatralnej ”Prymulki” oraz pokaz tańca z ogniem w wykonaniu grupy Gore.

Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs puszczania uwitych przez dziewczęta wianków z polnych ziół i kwiatów na wody rzeki Rospudy, które to zgodnie z tradycją wyławiają chłopcy.

Najszybsi „wyławiacze” oraz dziewczęta, do których wianki należały, otrzymali upominki ufundowane przez organizatorów.

Zespoły ludowe, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Bakałarzewa i turyści świętowali śpiewem przy ognisku nadejście lata, kultywując magiczne obrzędy sobótkowe.

Impreza została dofinansowana przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach.