W ostatnim miesiącu mijającego roku w czwartek 22 grudnia 2016 roku o godz. 14:00 w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Suwałkach miały miejsce obrady XXII sesji Rady Powiatu w Suwałkach V kadencji.

„Odważnie twórzmy pokój” to hasło, które przyświeca tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Z takim przesłaniem przybyli do urzędu Starostwa na sesję Rady Powiatu harcerze  z suwalskiego Hufca ZHP.

Betlejemskie światełko harcerze przekazali na ręce Przewodniczącego Rady Powiatu Pana Grzegorza Mackiewicza oraz Starosty Suwalskiego Pana Szczepana Ołdakowskiego.

Wszystkim radnym, Zarządowi Powiatu oraz obecnym na sali gościom, harcerze złożyli bożonarodzeniowe życzenia spokojnych, ciepłych i rodzinnych świąt.

Moment przekazania betlejemskiego światła pokoju był też okazją do złożenia świątecznych życzeń przybyłym harcerzom. Złożyli je Przewodniczący Rady Powiatu oraz Starosta Suwalski, którzy w podziękowaniu za przyniesione Światło, wręczyli harcerzom przygotowany kosz słodyczy.

Światło Pokoju jest symbolem wzajemnego zrozumienia, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów. Harcerze, roznosząc Betlejemski Ogień po naszym powiecie są jego strażnikami. Jest to piękna tradycja, która od lat dociera nie tylko do urzędów z terenu powiatu suwalskiego. Wszyscy mamy nadzieję, że Światełko dotrze do nas znowu w 2017 roku!

Wśród gości zaproszonych obecny był członek Zarządu Województwa Podlaskiego Pan Bogdan Dyjuk, który wszystkim przybyłym na obrady sesji złożył życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Nie zabrakło również tradycyjnego zwyczaju dzielenia się opłatkiem. Władze powiatu, radni oraz zaproszeni goście złożyli sobie nawzajem świąteczne życzenia.

Po opłatku Przewodniczący Rady przystąpił do realizacji porządku obrad. Starosta Szczepan Ołdakowski wniósł zmianę do zaproponowanego porządku obrad sesji polegającą na wprowadzeniu dodatkowego punktu pn. „Zapoznanie się z przedstawionym raportem z realizacji Programu Ochrony Środowiska Powiatu Suwalskiego na lata 2012 – 2015 za okres 2014 – 2015”. Zaproponowaną zmianę Radni przyjęli jednogłośnie. Przyjęty został również protokół z obrad XXI Sesji oraz zapoznano się ze sprawozdaniem z działalności Zarządu Powiatu w Suwałkach w okresie międzysesyjnym.

Realizując przyjęty porządek obrad, Rada Powiatu podjęła uchwały:

•  w sprawie ustalenia planu pracy Komisji Polityki Społecznej Rady Powiatu w Suwałkach na 2017 rok,
  • w sprawie ustalenia planu pracy Komisji Finansowej Rady Powiatu w Suwałkach na 2017 rok,
  • w sprawie ustalenia planu pracy Komisji Promocji i Rozwoju Powiatu Rady Powiatu w Suwałkach na 2017 rok,
  • w sprawie ustalenia planu kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Suwałkach  na 2017 rok,
  • w sprawie ustalenia planu pracy Rady Powiatu w Suwałkach na 2017 rok,
  • w sprawie uchwalenia „Programu Ochrony Środowiska Powiatu Suwalskiego na lata 2016 – 2020 z perspektywą do 2024 roku”,
  • zmieniająca uchwałę w sprawie określenia zadań powiatu realizowanych w roku 2016 w ramach środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
  • w sprawie ustalenia trybu udzielania dotacji placówkom niepublicznym, działającym na terenie powiatu suwalskiego oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich pobrania i  wykorzystywania,
  • w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2016 rok,
  • zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Suwalskiego na lata 2016 – 2025,
  • w sprawie uchwalenia budżetu powiatu suwalskiego na rok 2017,
  • w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Suwalskiego na lata 2017 – 2026.

Podjęte uchwały  dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Suwałkach.