27 marca 2018 roku o godz. 14.00 w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Suwałkach miały miejsce obrady XXXV sesji Rady Powiatu w Suwałkach V kadencji.

Przewodniczący Rady Pan Grzegorz Mackiewicz dokonał otwarcia obrad, witając przybyłych gości i radnych  oraz przedstawił porządek obrad, który Radni przyjęli jednogłośnie.

Po stwierdzeniu quorum oraz jednogłośnym przyjęciu protokołu z poprzedniej sesji i sprawozdania z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym, Radni przystąpili do rozpatrywania projektów uchwał, które z uwagi na poprzedzające merytoryczne prace Komisji Rady zostały przyjęte jednomyślnie.

Poniżej prezentujemy uchwały jakie zostały tego dnia podjęte przez radnych:

1. Uchwała Nr XXXV/199/18 Rady Powiatu w Suwałkach w sprawie zmiany uchwały Nr XXIV/148/17 Rady Powiatu w Suwałkach z dnia 23 marca 2017 r. w sprawie uchwalenia Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Suwalskim na lata 2017 – 2019.

2. Uchwała Nr XXXV/200/18 Rady Powiatu w Suwałkach zmieniająca uchwałę Nr XXXI/178/17 z dnia 30 listopada 2017 r. w sprawie przyjęcia rocznego „Programu współpracy Powiatu Suwalskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2018 rok”.

3. Uchwała Nr XXXV/201/18 Rady Powiatu w Suwałkach w sprawie  zmian w budżecie powiatu na 2018 rok.

4. Uchwała Nr XXXV/202/18 Rady Powiatu w Suwałkach zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Suwalskiego na lata 2018 – 2027.

Radni zapoznali się również ze sprawozdaniem z rocznego planu kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Suwałkach w 2017 roku.

W ostatnim punkcie obrad sesji miała miejsce niecodzienna wizyta. Przed zebranymi wystąpiły uczennice Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, Kinga Burnejko i Hanna Krzyżewska, które wykonują zadanie rekrutacyjne do tegorocznego Sejmu Dzieci i Młodzieży. Sejm Dzieci i Młodzieży to projekt edukacyjny realizowany przez Kancelarię Sejmu we współpracy z innymi instytucjami. Jego celem od ponad 20 lat jest kształtowanie poczucia odpowiedzialności obywatelskiej przez aktywizowanie młodych ludzi na rzecz społeczności lokalnej oraz upowszechnianie wiedzy wśród młodzieży na  temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej. Temat tegorocznej sesji to: „Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej”, a zadanie polega na przeprowadzeniu kampanii wyborczej dla jednego z nich. Uczennice Gimnazjum na swojego kandydata wybrały Aleksandra Putrę, który był posłem na Sejm Ustawodawczy II RP w latach 1919 – 1922. Ten niecodzienny pomysł wiąże się z obchodzoną w tym roku setną rocznicą odzyskania niepodległości. Zebrani mieli okazję zapoznać się z ideą Sejmu Dzieci i Młodzieży oraz postacią posła na Sejm Aleksandra Putry.

Aleksander Putra (ur. 5 sierpnia 1888 r. w Żubrynku niedaleko Suwałk, zm. 13 lipca 1962 r. w Suwałkach) był działaczem społecznym i politycznym, ukończył studia rolnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, działał w kółkach rolniczych; organizator Kas Stefczyka i spółdzielni mleczarskich, współtworzył w okręgu suwalskim POW (pierwszy komendant organizacji w 1918); członek Tymczasowej Rady Obywatelskiej Okręgu Suwalskiego (wiceprezes), członek władz gminnych i powiatowych PSL „Piast”, członek sejmiku powiatowego w Suwałkach. W 1938 r. zorganizował żeńską szkołę rolniczą w Kukowie (pow. Suwałki) i analogiczną męską w Dowspudzie (pow. Augustów). W czasie II wojny św. współpracował z ZWZ-AK, w latach 1948-52 był nauczycielem Państwowego Czteroletniego Liceum Rolniczego w Dowspudzie. Z powodów politycznych nie otrzymał świadczeń emerytalnych. Odznaczony Krzyżem Niepodległości (1937); jego imieniem nazwano ulicę w Suwałkach.

Na zakończenie obrad sesji Przewodniczący Rady Powiatu Grzegorz Mackiewicz oraz Starosta Szczepan Ołdakowski złożyli wszystkim zebranym serdeczne życzenia, zdrowia, radości, pokoju  i nadziei  z okazji zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.