15 sierpnia 2018 r. w Bukowinie Tatrzańskiej zakończył się Ogólnopolski 52. Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” - Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych.

Jego głównym celem jest kultywowanie i popularyzowanie tradycji gawędziarstwa, śpiewu, tańca, gry na ludowych instrumentach oraz pielęgnowanie i rozwój tradycyjnej kultury. Na „Sabałowych Bajaniach” spotykają się najlepsi wykonawcy z całej Polski, i chociaż różnią się strojem, gwarą i muzyką, to łączy ich jedno – umiłowanie tradycji, Ojczyzny i ojcowizny.

Reprezentant Suwalszczyzny pan Jarosław Rynkiewicz z Przerośli zajął II miejscew Konkursie Gawędziarzy. Warto tu wspomnieć, że 14 sierpnia 2016 r. nasz Gawędziarz zajął również II miejsce w tej kategorii.

Zaangażowanie i aktywna postawa pana Jarosława przyczynia się do popularyzacji i ożywienia lokalnej kultury ludowej, zaszczepiania w młodym pokoleniu autentycznego folkloru oraz rozpowszechniania wiedzy o naszym regionie w całej Polsce. Niech to, co stanowi o bogactwie i różnorodności naszej kultury narodowej, przetrwa następne pokolenia.

Składamy serdeczne gratulacje oraz wyrażamy ogromną wdzięczność za trud i pracę na rzecz rozwoju kultury lokalnej, za wkład w krzewienie rodzimych tradycji oraz ochronę autentycznych wartości kultury regionalnej.

Dziękujemy za promocję ziemi suwalskiej i życzymy Panu Rynkiewiczowi dużo zdrowia, długich lat życia i satysfakcji płynącej z pracy, a za rok w Bukowinie Tatrzańskiej na Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” zajęcia I miejsca.