23 czerwca 2018 r. to wyjątkowa, magiczna Noc Kupały. Z tej okazji odbyła się XIV Palinocka nad Rospudą współorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach i Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach, w ramach Pacowej Akademii Cultury (PAC), w malowniczej, unikalnej scenerii ruin pałacu Paca w Dowspudzie.

W programie był koncert zespołów UGLA i T/ABORET, pokaz tańca z ogniem grupy tanecznej Cyrkplozja fireshow duet. Dużym zainteresowaniem cieszyło się obozowisko i pokazy przygotowane przez Jaćwingów z grupy Pera Sudinoi - Synowie Jaćwieży. Ponadto pokaz bartnictwa Bractwa Bartnego/Fratrum Mellicidarum wraz ze stoiskiem Augustowskiej Miodosytni oraz piękne wianki, śliczne panny, napój miłości, poszukiwania kwiatu paproci, tradycyjny obrzęd ognia i wody w wykonaniu Koła Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej.

Podczas imprezy można było także uwić wianek z polnych ziół i kwiatów, wziąć udział w konkursie na najpiękniejszy wianek, a na koniec imprezy rzucić go na wody rzeki Rospudy. Ponadto imprezie towarzyszyły stoiska ze słodyczami, zabawkami oraz przez cały wieczór Koło Gospodyń z Małych Raczek serwowało pyszne, regionalne, domowe jadło a Koło Gospodyń Raczkowskich słodkie, domowe wypieki.

Impreza została dofinansowana przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach
 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Źródło Gok Raczki