24 listopada 2016 roku miały miejsce obrady XX sesji Rady Powiatu

w Suwałkach V kadencji.

Przewodniczący Rady Grzegorz Mackiewicz dokonał otwarcia obrad, witając przybyłych gości i radnych oraz przedstawił porządek obrad, który Radni przyjęli jednogłośnie. Po stwierdzeniu quorum oraz jednogłośnym przyjęciu protokołu z poprzedniej sesji i sprawozdania z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym, Radni zapoznali się „Raportem o stanie środowiska województwa podlaskiego 2015” oraz „Informacją Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o stanie środowiska na terenie powiatów: suwalskiego grodzkiego i suwalskiego ziemskiego w 2015 roku”.

Realizując w dalszej części przyjęty porządek obrad Radni przystąpili do rozpatrywania projektów uchwał, które z uwagi na poprzedzające merytoryczne prace Komisji Rady zostały przyjęte jednomyślnie. Poniżej prezentujemy uchwały jakie zostały tego dnia podjęte przez radnych:

1. Uchwała Nr XX/124/16 Rady Powiatu w Suwałkach z dnia 24 listopada 2016 roku w sprawie przyjęcia rocznego „Programu współpracy Powiatu Suwalskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2017 rok.
    Program współpracy określa cele, formy, zasady i zakres współpracy Powiatu Suwalskiego z organizacjami. Celem głównym Programu Współpracy jest budowanie partnerstwa pomiędzy samorządem Powiatu Suwalskiego a organizacjami, które ma służyć diagnozowaniu i zaspokajaniu potrzeb mieszkańców powiatu, prowadzeniu efektywnej polityki społecznej oraz wzmacnianiu aktywności społeczności lokalnej. Planowana wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację Programu Współpracy zgodnie z projektem uchwały budżetowej na 2017 rok wynosi 96 726 zł. Planowane przez samorząd Powiatu Suwalskiego otwarte konkursy ofert dotyczące zadań publicznych realizowanych w 2017 roku to: z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu – alokacja środków: 26 000 zł oraz z zakresu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej – alokacja środków: 60 726 zł.
  2. Uchwała Nr XX/125/16 Rady Powiatu w Suwałkach z dnia 24 listopada 2016 roku w sprawie rozpatrzenia petycji.
    Mieszkaniec Suwałk w swej petycji wniósł o częściowe zniesienie zakazu pływania łodzią wędkarską z silnikiem spalinowym na wybranych jeziorach powiatu suwalskiego. Częściowe zniesienie zakazu miałoby dotyczyć jezior: Szelment Wielki, Szelment Mały, Rospuda Filipowska, Garbaś, Białe Filipowskie, Mieruńskie Wielkie, Sumowo, Boczne, Przystajne, Kościelne, Krzywólskie, Bolesty oraz Krzywe, Czarne i Koleśne w okresie od dnia 15 czerwca do 15 września każdego roku.
    Rada Powiatu po zapoznaniu się ze stanowiskiem Zarządu Powiatu w Suwałkach i opiniami komisji Rady Powiatu postanowiła nie uwzględnić postulatów zawartych w petycji, argumentując tym, że „znaczna część jezior położona jest w obszarach przyrodniczo chronionych (w tym Natura 2000), a na terenie powiatu preferowane są wszelkie formy wypoczynku i rekreacji z zapewnieniem sprzyjających warunków akustycznych, zniesienie zakazu byłoby niecelowe i spotkałoby się z protestami mieszkańców i większości turystów odwiedzających nasz powiat, w tym i wędkarzy, którzy z powodzeniem wykorzystują w sprzęcie pływającym silniki elektryczne”.
  3. Uchwała Nr XX/126/16 Rady Powiatu w Suwałkach z dnia 24 listopada 2016 roku określenia przystanków komunikacyjnych na terenie powiatu suwalskiego, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Suwalski oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków.
    Rada Powiatu przychylając się do wniosku mieszkańców gminy Wiżajny i wsi Laskowskie wprowadziła dodatkowy przystanek zlokalizowany na drodze powiatowej Nr 1129 B Wiżajny – Ejszeryszki – Rutka Tartak w m. Wiżajny, ul. Kalwaryjska. Tym samym liczba przystanków na drogach powiatowych na terenie Powiatu Suwalskiego ulegnie zmianie z 228 na 229.
  4. Uchwała Nr XX/127/16 Rady Powiatu w Suwałkach z dnia 24 listopada 2016 roku w sprawie ustalenia wysokości opłat i kosztów związanych z usuwaniem i przechowywaniem pojazdów.
    Rada Powiatu zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym corocznie ustala w drodze uchwały, wysokość opłat za usuwanie i przechowywanie pojazdów oraz wysokość kosztów powstałych w związku z wydaniem dyspozycji usunięcia pojazdu i odstąpienia od jego usunięcia. W uchwale Rady Powiatu zostały określone maksymalne stawki opłat, jakie zostały określone w Obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 28 lipca 2016 r. w sprawie ogłoszenia obowiązujących w 2017 roku maksymalnych stawek opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym
  5. Uchwała Nr XX/128/16 Rady Powiatu w Suwałkach z dnia 24 listopada 2016 roku w sprawie  zmian w budżecie powiatu na 2016 rok.

Rada Powiatu wprowadziła zmiany w planie dochodów i wydatków budżetowych do budżetu powiatu na 2016 rok.

6. Uchwała Nr XX/129/16 Rady Powiatu w Suwałkach z dnia 24 listopada 2016 roku zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Suwalskiego na lata 2016 – 2025.

Na dokonane zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Suwalskiego wpływ miały zmiany w planie dochodów i wydatków budżetowych wprowadzonych uchwałą nr XX/128/16 Rady Powiatu w Suwałkach z dnia 24 listopada 2016 roku w sprawie  zmian w budżecie powiatu na 2016 rok.