21 lutego 2020 roku w Zespole Szkół Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II w Suwałkach odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Suwałkach i Suwalszczyźnie, skierowany do siódmoklasistów i ósmoklasistów z Suwałk i powiatu suwalskiego.

Konkurs Wiedzy (…) odbył się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego.

Celem konkursu było zwiększenie wiedzy o atrakcjach turystycznych Suwałk i Suwalszczyzny, rozbudzenie wśród młodzieży pasji krajoznawczej i turystycznej, a przez to kształcenie przyszłej kadry turystycznej w regionie. Ponadto, Zespół Szkół Sióstr Salezjanek kształci młodzież w kierunku technik organizacji turystyki.

Przewodnik turystyczny to specjalista, który w sposób ciekawy i profesjonalny oprowadza i opowiada o zwiedzanym terenie, a tym samym promuje region i buduje jego pozytywny wizerunek.

Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na temat historii, przyrody, obyczajów i tradycji oraz na temat ciekawych miejsc Suwalszczyzny. W konkursie wzięło udział 31 uczniów z 12 szkół z Suwałk i Powiatu Suwalskiego.

Wyniki konkurencji:
I miejsce: Natalia Suchocka ze Szkoły Podstawowej w Słobódce, opiekun: Pani Grażyna Pupel,
II miejsce: Igor Barmuta ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Aleksandry Kujałowicz w Suwałkach , opiekun: Pani Lucyna Gorbacz,
III miejsce: Karolina Grajżul ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Rutce Tartak, opiekun: Pani Łucja Szyszkowska,
IV miejsce: Julia Żeliszczak ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wiżajnach, opiekun: Pani Jolanta Orłowska,
V miejsce: Maja Rawinis ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wiżajnach, opiekun: Pani Jolanta Orłowska.
Zwycięzcy finału otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe przekazane przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach, Urząd Miejski w Suwałkach, Wigierski Park Narodowy, Suwalski Park Krajobrazowy, PTTK Oddział w Suwałkach, Suwalską Organizację Turystyczną.

Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Starosty Suwalskiego.

Źródło: Zespół Szkół Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II w Suwałkach/ Anna Romanowska
Zdjęcia: Zespół Szkół Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II w Suwałkach/ Emma Budzejko