17 października 2018 r. w Lublinie swój jubileusz 50 - lecia działalności świętowało Stowarzyszenie Twórców Ludowych.

W imprezie uczestniczyli p. Aniela Murawska solistka zespołu „Pogranicze”,

p. Józef Murawski prezes Oddziału Suwalskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych jako lider zespołu „Pogranicze” z Szypliszk oraz opiekun Oddziału Suwalskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, p. Mirosław Nalaskowski  muzyk folklorysta, Suwalski Ośrodek Kultury.

Miło jest nam poinformować, iż w dniu wczorajszym Srebrnym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej uhonorowana została p. Aniela Murawska solistka zespołu „Pogranicze”.

Medal wręczyła p. Murawskiej wicepremier Beata Szydło.

Natomiast p. Józef Murawski kierownik zespołu Pogranicze z Szypliszk uhonorowany został dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej.

Zaangażowanie i aktywna postawa ww. Twórców Ludowych przyczynia się do popularyzacji i ożywienia lokalnej kultury ludowej, zaszczepiania w młodym pokoleniu autentycznego folkloru oraz rozpowszechniania wiedzy o naszym regionie w całej Polsce.

Życzymy wszystkim zasłużonym dla kultury ludowej Twórcom zrzeszonym w STL, by trud włożony w promocję naszego regionu został doceniony, a społeczeństwo wspierało wszelkie podejmowane inicjatywy.

Wyjazd delegatów Oddziału Suwalskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych zaproszonych na jubileusz 50 -lecia STL w Trybunale Koronnym w Lublinie sfinansowało Starostwo Powiatowe w Suwałkach.