Filipów i Bakałarzewo w dniu 1 maja o godz. 12.00 będzie miejscem wielkiego święta biegowego. Stowarzyszenie Aktywni Znad Rospudy organizuje drugą już edycję Półmaratonu Doliną Rospudy (21,097 km) i Filipowski Bieg Jaćwinga (12,5 km). Udział w biegach zadeklarowało ok. 160 biegaczy z całego kraju.

Kolorytu dodaje fakt udziału zawodników niepełnosprawnych poruszających się na wózkach, którzy przyjadą do nas m.in. z Warszawy, Ostródy, Białegostoku i innych miejscowości.

Impreza biegowa pod nazwą Majowe Bieganie Nad Rospudą odbywa się w ramach szlachetnej akcji „Rozlicz się ze szkodliwymi nałogami”, do których dzisiaj oprócz alkoholu, narkotyków, dopalaczy dołączyły także komputer, internet, komórka.

Trasa półmaratonu prowadzi z Filipowa do Bakałarzewa i z powrotem natomiast Filipowski Bieg Jaćwinga przebiega częściowo w/w trasą, a następnie drogami wzdłuż Jeziora Garbaś oraz przecinkami leśnymi. Biegacze przebiegać będą przez rzekę Rospudę oraz uroczymi mostkami nad leśnymi strumieniami.

Rozpoczęcie imprezy godz. 12.oo. Wszyscy zawodnicy udekorowani zostaną pamiątkowymi okolicznościowymi medalami, a zwycięzcy nagrodzeni pucharami.

Po posiłku regeneracyjnym niespodzianką będzie losowanie wśród wszystkich biegaczy atrakcyjnych nagród.

Na zakończenie odbędzie się integracyjny piknik, podczas którego zarówno zawodnicy, jak i osoby towarzyszące oraz kibice będą mogli poczęstować się kiełbaskami z grilla.

Współorganizatorami są gminy Filipów, instytucjami wspierającymi – Nadleśnictwo Olecko, Spółdzielnia Mleczarska „Rospuda” w Filipowie i Bank Spółdzielczy w Rutce Tartak.

Cała impreza współfinansowana jest z środków publicznych Starostwa Powiatowego w Suwałkach.