W dniach 5 - 11 sierpnia w Bruinisse w Holandii odbyły się żeglarskie Mistrzostwa Świata w klasie CADET. Mieszkańcy naszego powiatu Eryk i Kinga Martynko z Płociczna  - Osiedle zdobyli złoto i tytuł Mistrzów Świata! Ci zawodnicy wygrali po 6 dniowych zmaganiach regatowych z 64 najlepszymi załogami z całego świata.

Rodzeństwo Eryk Martynko (lat 17) i Kinga Martynko (lat 13) reprezentują Powiat Suwalski w regatach krajowych oraz międzynarodowych. Są utalentowanymi zawodnikami a ich wysiłek włożony w treningi wielokrotnie już skutkował zdobywanymi medalami. Poza zdobyciem najwyższego trofeum tytułu Mistrza Świata br., oboje mogą pochwalić się tytułem Mistrza Polski i Mistrza Węgier, zdobytymi w 2016 r.. W bieżącym roku wygrali również Puchar Europy Centralnej, Mistrzostwa Polskiego Stowarzyszenia Klasy Cadet, zdobyli brąz na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.

W środę 27 września 2017 roku podczas sesji Rady Powiatu w Suwałkach odbyło się oficjalne, uroczyste wręczenie nagród specjalnych za zdobyte złoto i tytuł Mistrzostwa Świata przez Eryka i Kingę Martynko klasy CADET w żeglarstwie na rzecz mieszkańców Powiatu Suwalskiego.

Zarząd Powiatu w Suwałkach przyznał rodzeństwu nagrody pieniężne w wysokości po 500 zł, a na ręce trenera Pana Pawła Cherubin został przekazany list gratulacyjny Panu Januszowi Wiszniewskiemu Prezesowi UKŻ „GROT” w Suwałkach.

Sukces osiągnięty na żeglarskich Mistrzostwach Świata w klasie CADET bardzo nas cieszy, sprawia ogromną satysfakcję i wprawia w dumę. Eryku i Kingo! Wasze osiągnięcia, zdobyty złoty medal i tytuł Mistrzów Świata promują nasz region. Jesteśmy pełni podziwu. Bez Waszego zaangażowania, uporu, pracy, wysiłku podczas treningów i rozgrywek nie byłoby takiego sukcesu. Gratulujemy!

Z podziękowaniami i wyrazami uznania,

Zarząd i Rada Powiatu w Suwałkach.

Źródło osiągnięć sportowych Eryka i Kingi Marynko: UKŻ „GROT” Suwałki.