Miło nam poinformować, że podczas tegorocznej ogólnopolskiej gali 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Warszawie Narodowy Instytut Dziedzictwa (główny organizator EDD w Polsce) wyróżniony został przedstawiciel ziemi suwalskiej - Nadleśnictwo Suwałki. Nadleśnictwo, zarówno przez Instytut, jak i przez samorząd województwa podlaskiego rekomendujący do tego wyróżnienia, zostało docenione za szczególne zaangażowanie w wydarzenie pt. „Śladem dworów i pałaców Suwalszczyzny” – przygotowane na obchody EDD 2019 „Polski splot” we współpracy samorządu powiatu suwalskiego i województwa podlaskiego.

3 grudnia 2019 w siedzibie Zarządu Powiatu w Suwałkach odbyło się przekazanie przedstawicielom Nadleśnictwa wyróżnienia (statuetki) od NID, a także wręczenie podziękowań od Starosty Suwalskiego Witolda Kowalewskiego i Wicestarosty Artura Łuniewskiego dla Nadleśniczego Wojciecha Rodaka i Zastępcy Nadleśniczego Olgierda Furmana. Panowie Starostwie przekazali też podziękowania dla Leśniczego z Leśnictwa Bondziszki – pana Tomasza Olszewskiego.

Dzięki działaniom Nadleśnictwa, uczestnicy objazdu terenowego pt. „Śladem dworów i pałaców Suwalszczyzny” w dniu 15 września 2019 roku odwiedzający pozostałości dworu Rekoszów w Sudawskich k. Wiżajn mogli obejrzeć teren uporządkowany – wyczyszczony z samosiejek drzew i rozrośniętych krzewów, które wcześniej całkowicie przesłoniły pozostałości dworu. Odtąd można już zobaczyć fragmenty kolumn, obrysy murów dworu. To ważne działanie, dzięki któremu do zasobów miejsc kulturowych Suwalszczyzny przywrócony został ten znany dwór.

Władze Powiatu wyrażają wdzięczność Nadleśnictwu Suwałki za podjęcie współdziałania w tym zakresie. Zdajemy sobie sprawę, że ochrona dziedzictwa historycznego regionu i praca w tym zakresie, była tematyką wykraczającą poza rutynowe obowiązki Nadleśnictwa. Tym bardziej jest nam miło, że na tym polu możliwe było tak owocne współdziałanie. Dostępność do istotnego obiektu dziedzictwa naszego regionu została poprawiona, a nasze instytucje otworzyły nowy obszar współpracy. Liczymy, że Państwa dobra wola i zapał do działania, pozwolą realizować wspólne ciekawe inicjatywy również w przyszłości.