11 listopada to dla Polski bardzo ważny dzień - obchodzimy po raz 99. Narodowe Święto Niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku, jest obchodzone dla upamiętnienia dnia kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, a wybór tego dnia był nieprzypadkowy. 11 listopada 1918 r. po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa.

Dzień ten upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Naczelnemu Dowódcy Wojsk Polskich marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Po negocjacjach Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską 11 listopada 1918 r. wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. W nocy żołnierze rozbroili niemiecki garnizon, który stacjonował w Warszawie. Dzień później, 12 listopada 1918 r. Rada Regencyjna powierzyła Piłsudskiemu misję tworzenia rządu.

Do 1936 roku, 11 listopada był głównie świętem wojska. Dopiero 11 listopada 1937 r. obchodzony był jako święto państwowe - Dzień Niepodległości. W latach wojny i okupacji Polacy na wojennym wychodźstwie zachowali obyczaj i tradycję narodowego świętowania 11 listopada. Na ziemiach obu okupacji Polskie Państwo Podziemne starało się upamiętnić ten dzień na miarę możliwości.

Po zakończeniu II wojny światowej święto 11 listopada było jeszcze świętowane, ale już od 1946 r. zastąpiło je święto 22 lipca. Mimo to w wielu środowiskach dzień ten był obchodzony w dalszym ciągu jako rocznica odzyskania niepodległości. W 1989 roku Sejm odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej restytuował dzień 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości.