3 stycznia 2022 r. odbyło się oficjalne otwarcie nowej drogi ekspresowej S61 Wysokie – Raczki (Via Baltica).

Uroczyste otwarcie – konferencja prasowa odbyła się na węźle Kalinowo z udziałem:
Andrzeja Adamczyka Ministra Infrastruktury, Artura Chojeckiego Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, senator Małgorzaty Kopiczko, Posłów na Sejm RP: Wojciecha Kossakowskiego, Jerzego Małeckiego oraz Jarosława Zielińskiego, a także Jerzego Szmita Prezesa Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości. Powiat Suwalski reprezentował Witold Kowalewski Starosta Suwalski.

W ramach inwestycji powstała droga ekspresowa o 20-kilometrowej długości, dwujezdniowa wraz z drogami serwisowymi. Wyremontowano także wybrane drogi lokalne oraz zbudowano urządzenia ochrony środowiska. Powstało m.in. 25 obiektów inżynierskich oraz węzeł Kalinowo. Nawierzchnia drogi została wykonana z betonu cementowego i dostosowana do ciężkiego ruchu z obciążeniami 11,5 tony na oś.

To pierwszy z trzech odcinków drogi ekspresowej S61 realizowanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego oraz województwa podlaskiego, który został zakończony.

Odcinek ten stanowi fragment międzynarodowej trasy Via Baltica, łączącej Europę Środkową z państwami bałtyckimi i Skandynawią. Droga ekspresowa S61, łącząc się z drogą ekspresową S8 Wrocław - Warszawa - Białystok, tworzy międzynarodowy korytarz transportowy Via Baltica. Docelowo przejmie on ruch tranzytowy pomiędzy krajami bałtyckimi i Europą Zachodnią.

Odcinek Ełk – Wysokie ma być gotowy z końcem 2022 roku.

Źródło: Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad- Oddział Olsztyn
Fot.: GDDKiA/Karol Głębocki

Mapa S61 Wysokie - Raczki