Etapy remontu drogi powiatowej nr 1127B Wiżajny – Smolniki – Sidory

Zakończyła się przebudowa ostatniego odcinka od lat modernizowanej drogi powiatowej nr 1127B Wiżajny - Smolniki – Sidory.

20 sierpnia 2021 roku w uroczystym otwarciu drogi we wsi Ługiele udział wzięli: Jarosław Zieliński Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Rady Gminy Wiżajny Walenty Wałejko wraz z radnymi, Jacek Stanisław Pietrukiewicz Wójt Gminy Wiżajny, Przewodniczący Rady Gminy Rutka-Tartak Grzegorz Boniszewski wraz z radnymi, Piotr Sinkiewicz Wójt Gminy Rutka-Tartak oraz Andrzej Szymulewski Wójt Gminy Raczki.
Powiat Suwalski reprezentowali: Przewodniczący Rady Powiatu Marek Dziatkowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Rafał Bukowski, Przewodniczący Komisji Polityki Społecznej Wiesław Eugeniusz Pietrołaj oraz Zarząd Powiatu w pełnym składzie: Starosta Witold Kowalewski, Wicestarosta Artur Łuniewski i Andrzej Chlebus - Członek Zarządu. W otwarciu drogi udział wzięli także okoliczni mieszkańcy.

Uroczystego poświęcenia drogi dokonał ks. Jacek Chałko proboszcz parafii pw. Św. Anny w Smolnikach.

W klasyfikacji dróg powiatowych droga nr 1127B Wiżajny - Smolniki – Sidory jest drogą główną. Jest to trasa o tyle istotna, że prowadzi przez tereny szczególnie atrakcyjnie turystycznie, przez teren Suwalskiego Parku Krajobrazowego.  Stanowi więc wizytówkę dostępności Powiatu Suwalskiego nie tylko dla mieszkańców, ale i odwiedzających.

Powiat Suwalski od lat realizuje odcinkowo modernizację drogi Wiżajny - Smolniki – Sidory w celu podniesienia jej standardu. W 2011 roku Powiat wyremontował most w Kleszczówku na rzece Szeszupie, w 2013 roku wyasfaltował drogę w Smolnikach i poszerzył inwestycję o budowę w miejscowości chodników.  Również w 2013 r. zmodernizowane zostały 2 km drogi na trasie Wiżajny – Rogożajny Małe (Program Współpracy Transgranicznej Litwa – Polska 2007-2013). W 2014 roku Stowarzyszenie Człowiek i Przyroda wykonało pod drogą przejścia dla płazów.

W roku 2016 dzięki współpracy Powiatu Suwalskiego, Gminy Rutka - Tartak i Nadleśnictwa Suwałki zrealizowany został kolejny odcinek drogi o dł. blisko 3 km. Nowy asfalt został ułożony od drogi wojewódzkiej w m. Sidory do Smolnik.

Dzięki tym przedsięwzięciom stan drogi powiatowej nr 1127B Wiżajny - Smolniki – Sidory znacząco się poprawił na trasie o długości 7 kilometrów.

W 2018 roku Powiat Suwalski znalazł się w gronie sześciu powiatów, które zawarły umowy w zakresie wsparcia finansowego modernizacji dróg w województwie podlaskim. Pieniądze zostały przekazane powiatowi w ramach rządowego Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Wsparcie finansowe w wysokości blisko 953 tys. zł (50% wartości inwestycji) dotyczyło przebudowy 2 km odcinka drogi powiatowej nr 1127B Wiżajny – Smolniki. Stosowną umowę w tej sprawie Zarząd Powiatu podpisał 30 kwietnia 2018 r.

W sierpniu 2018 r. ukończono ten etap inwestycji. Nowy asfalt, kosztem blisko 2 mln złotych został ułożony od Rogożajn Wielkich do m. Soliny.
We wrześniu 2019 roku dobiegł końca kolejny remont drogi. Dzięki współpracy Powiatu Suwalskiego i Gminy Wiżajny oraz dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych zostanie oddany do użytku kolejny 2 km odcinek drogi. Kosztem blisko 2 mln złotych został ułożony nowy asfalt – wymienione zostały przepusty od Rogożajn Małych do m. Rogożajny Wielkie.

W październiku 2020 roku dokonano odbioru technicznego kolejnego odcinka drogi. Zakres inwestycji polegał na: wzmocnieniu konstrukcji jezdni do przenoszenia obciążeń ruchu kategorii KR2 poprzez ułożenie nowych warstw bitumicznych, wykonaniu pobocza z mieszanki kruszywa łamanego, wykonaniu nowych nawierzchni zjazdów, ustawieniu barier drogowych. Przebudowano drogę o  długości 1,54 km. Przebudowa  drogi możliwa była dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie 458.126,69 zł oraz dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 371.307,00  zł. Całkowity koszt prac to kwota 928.933,35 zł. W kosztach przebudowy uczestniczyła Gmina Wiżajny. Droga została przebudowana bez zaangażowania środków finansowych z budżetu Powiatu Suwalskiego.

Przebudowa nawierzchni jezdni drogi  wraz z wykonaniem oznakowania pionowego oraz wykonaniem stalowych barier ochronnych znacząco wpłynie na poprawę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz komfort jazdy.

8 kwietnia 2021 roku Zarząd Powiatu w Suwałkach podpisał umowę z Przedsiębiorstwem Drogowo-Mostowym SA w Suwałkach na przebudowę ostatniego odcinka drogi powiatowej nr 1127B Wiżajny – Smolniki – Sidory. Środki finansowe w wysokości 700.000,00 zł na przebudowę drogi zostały pozyskane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Zarząd Powiatu w Suwałkach dziękuje wykonawcy tegorocznego remontu drogi Przedsiębiorstwu Drogowo – Mostowemu  S.A. w za profesjonalną, rzetelną i terminową realizację inwestycji.

Informacje nt. etapów remontu drogi zamieszczane na stronie Powiatu Suwalskiego:

Nowa droga w gminie Wiżajny
Dodano dnia: 2013-09-11

Powiat zakończył remont drogi do Smolnik
Dodano dnia: 2016-10-11

Przebudowa drogi Wiżajny - Smolniki
Dodano dnia: 2018-05-07

Remont kolejnego odcinka drogi Wiżajny - Smolniki - Sidory
Dodano dnia: 2018-08-14

Remont kolejnego odcinka drogi Wiżajny-Smolniki-Sidory
Dodano dnia: 2019-09-05

Informacja z otwarcia wyremontowanego odcinka drogi powiatowej Wiżajny - Smolniki – Sidory