Podlaski System Informacyjny e-Zdrowie powstał w wyniku wdrażania projektu o tej samej nazwie. Celem jego był rozwój i poprawa dostępności mieszkańców województwa podlaskiego do publicznej służby zdrowia, a w szczególności usprawnienie kontaktu pacjenta z podmiotem leczniczym w zakresie pozyskiwania informacji o oferowanych usługach, rejestracja do lekarza bez konieczności wychodzenia z domu, uzyskanie dostępu do dokumentacji medycznej z poziomu własnego komputera czy też możliwość jej sprawnego przekazywania pomiędzy podmiotami, w których leczy się pacjent.
W wyniku prowadzonych prac utworzony został został system, który integruje powyżej wymienione usługi na Portalu Pacjenta dostępnym pod adresem: ezdrowie.wrotapodlasia.pl
System oferuje obecnie:
- bezpośrednio po założeniu konta:
•    możliwość zarejestrowania się przez internet do większości poradni specjalistycznych w szpitalach województwa podlaskiego,
•    wygodny wybór terminów wizyt oraz zarządzania nimi,
•    możliwość wyszukania lekarza,
- po aktywacji konta i wyrażeniu w podmiotach leczniczych zgody na przekazywanie danych na poziom regionalny:
•    dostęp do własnej dokumentacji medycznej przez internet,
•    uzupełnianie dokumentacji medycznej o prywatne wyniki badań itp.,
•    możliwość wygodnego wydruku posiadanej na koncie dokumentacji medycznej,
•    możliwość udostępniania dokumentacji medycznej wybranemu lekarzowi,
- stały dostęp do:
•    aktualności, nowości, programów profilaktycznych prowadzonych przez podmioty lecznicze województwa podlaskiego i nie tylko,
•    danych kontaktowych większości szpitali z terenu województwa.
Portal Pacjenta udostępnia również bazę informacji z obszaru zdrowia oraz zestaw aktualności np. o programach profilaktycznych, porady nt. zdrowego trybu życia czy przygotowania do badań. Baza informacji jest na bieżąco uzupełniania informacjami pochodzącymi bezpośrednio z podmiotów leczniczych, jak i z instytucji związanych z obszarem zdrowia.