Powiat Suwalski oraz partnerzy projektu (operacji) realizujący wspólnie projekt pn. „Ochrona cennych obszarów LSR poprzez zadbane szlaki turystyczne w dolinie Rospudy” zorganizowali event turystyczny „Piknik nad Rospudą” w dniu 29 sierpnia 2021w Kuriankach Pierwszych k. Raczek.

Celem realizowanej projektu (operacji) jest: zabezpieczenie obszarów LSR objętych formami ochrony przyrody przed degradacją przez nieukierunkowany ruch turystyczny w dolinie Rospudy i poprawa jakości infrastruktury turystycznej tego obszaru poprzez odnowienie części szlaków turystycznych oraz wykorzystanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego doliny Rospudy do popularyzacji Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego.

Celem przedsięwzięcia było promowanie szlaków turystycznych w dolinie Rospudy, popularyzowanie obszarów chronionych na tym terenie i integracja mieszkańców regionu z tym terenem. Organizatorzy zapewnili różnego rodzaju atrakcje: od spływu kajakowego, wycieczkę rowerową po pieszą wędrówkę z przewodnikiem turystycznym.

Grupa I uczestników udała się na spływ kajakowy na trasie Małe Raczki – Uroczysko Święte Miejsce nad Rospudą, Grupa II udała się na wycieczkę rowerową z przewodnikiem turystycznym na trasie: Małe Raczki – Raczki – Dowspuda – Jaśki – Uroczysko Święte Miejsce nad Rospudą - miejsce pikniku. Grupa III udała się  wycieczkę pieszą z przewodnikiem turystycznym z miejsca pikniku do Uroczyska Święte Miejsce nad Rospudą i powróciła na miejsce pikniku.

Grupy piesza i rowerowa wzięły udział w okazjonalnej Mszy św. polowej (parafia Janówka), która tego dnia odbywała się przy Uroczysku Święte Miejsce.
W drugiej części wydarzenia, po powrocie wszystkich grup z wycieczek, zorganizowane zostało ognisko integracyjne, podczas którego przygotowano mały konkurs wiedzy o obszarach chronionych i szlakach turystycznych doliny Rospudy z upominkami (m. in. gadżety projektowe oraz kalendarz trójdzielny na 2022 rok), a dla najmłodszych uczestników zorganizowano różne gry i zabawy.

Czas został urozmaicony również projekcją filmów przyrodniczo-kulturowych: "Koloryt ziemi suwalskiej", „III Piknik Historyczny "Na pacowskich włościach" w Dowspudzie. Życie Ludwika Michała Paca” oraz o Uroczysku Święte Miejsce z TVP 3 Białystok.

Na zakończenie Wicestarosta Artur Łuniewski złożył podziękowanie wszystkim uczestnikom za udział w wydarzeniu. Partnerom projektu podziękował za współpracę przy organizacji eventu, a szkołom i gminom z terenu powiatu suwalskiego (z obszaru realizacji projektu, które brały udział w czerwcowej akcji sprzątania szlaków turystycznych), za przygotowanie i przeprowadzenie z uczniami tejże akcji.

W pikniku udział wzięli m.in.: Pani Ewa Konstantynowicz z-ca Wójta Gminy Raczki, Pan Marek Cieśluk Dyrektor Szkoły Podstawowej w Raczkach, organizatorzy oraz przedstawiciele partnerów projektu: Pan Wojciech Stankiewicz Nadleśniczy Nadleśnictwa Szczebra, Pan Ryszard Borkowski Leśniczy Leśnictwa Młynisko, Pani Agnieszka Sidor Wicedyrektor Zespołu Szkół im. Gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie i Pani Ilona Rżany Wiceprezes Suwalskiej Organizacji Turystycznej oraz zgłoszeni uczestnicy pikniku.
Podczas wydarzenia obecni byli również przedstawiciele Instytucji Zarządzającej Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze” - Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich: Pan Krzysztof Puciłowski Kierownik Referatu ds. Wspierania Zrównoważonego Rozwoju Sektora Rybackiego i Pan Andrzej Bułatowicz Główny Specjalista - Referat ds. Wspierania Zrównoważonego Rozwoju Sektora Rybackiego.

Powiat Suwalski reprezentował Wicestarosta Artur Łuniewski

Fot. własne oraz A. Zajączkowska (spływ kajakowy).

Piknik jest przedsięwzięciem realizowanym w ramach partnerskiego projektu/operacji pn. „Ochrona cennych obszarów LSR poprzez zadbane szlaki turystyczne w dolinie Rospudy”. Operacja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” 2014-2020.

Partnerzy operacji:

„Piknik nad Rospudą” - Msza św. polowa przy Uroczysku Święte Miejsce