20 listopada w Bakałarzewie przywrócono pamięć o żołnierzach Armii Krajowej powieszonych przez Niemców w Bakałarzewie. To tutaj 25 maja 1944 roku Niemcy zamordowali 12 polskich patriotów. W miejscu stracenia spotkali się krewni pomordowanych, przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy, dzieci i młodzież Szkoły Podstawowej w Bakałarzewie oraz mieszkańcy.
W miejscu kaźni dzięki staraniom Wójta Gminy Bakałarzewo  dr Tomasza Naruszewicza został wzniesiony krzyż i umieszczono 12 głazów z nazwiskami ofiar. Pomnik został poświęcony przez ks. por. Wojciecha Pojawę. Patronat nad uroczystością objął białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, który poniósł koszt budowy pomnika. W uroczystościach w Bakałarzewie Powiat Suwalski reprezentował radny Stefan Biłda oraz członkowie Zarządu Powiatu: starosta Witold Kowalewski, wicestarosta Artur Łuniewski, Andrzej Chlebus - członek zarządu.
Za upamiętnienie zabitych dziękowali ich najbliżsi krewni.

Na Suwalszczyźnie jest jeszcze wiele zapomnianych mogił naszych Bohaterów. Instytut Pamięci Narodowej zapowiada systematyczne przywracanie o nich pamięci.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !

Źródło: Foto Radio Białystok