Regionalny System Ostrzegania to usługa powiadamiania obywateli o potencjalnych, lokalnych zagrożeniach i klęskach żywiołowych nie tylko na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, ale także na ekranach telewizorów w kanałach TVP, telegazecie oraz w specjalnej aplikacji na smartfony.

Dla potrzeb RSO przygotowana została specjalna bezpłatna aplikacja na najpopularniejsze systemy operacyjne: iOS, Android, Windows.

Aplikację można wyszukać w sklepach wymienionych platform po kluczowych słowach tj. RSO czy Regionalny System Ostrzegania. Po jej zainstalowaniu użytkownicy uzyskują dostęp do wszystkich komunikatów, a także do poradników działania w sytuacjach kryzysowych.

RSO - Jak to działa?

Komunikaty dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, jak np. klęski żywiołowe i sytuacje na drogach. Komunikaty są tworzone przez między innymi przez MSWiA, IMGW oraz na poziomie regionalnym przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Komunikat tworzony przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego będzie dotyczył tylko naprawdę istotnych zdarzeń.

Ostrzeżenie pojawia się:
• na stronach internetowych urzędów wojewódzkich – pasek informacyjny WAŻNE!
• w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB)
• w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).
Więcej informacji na stronie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku – Regionalny System Ostrzegania