28 lutego 2017 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Suwałkach odbyło się inauguracyjne posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy, której przedmiotem było:

1. Powołanie Powiatowej Rady Rynku Pracy i jej ukonstytuowanie.
  2. Wydanie opinii w sprawie kierunków kształcenia.
  3. Ocena rocznego sprawozdania z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Suwałkach za 2016 rok.
  4. Omówienie aktualnej sytuacji na rynku pracy.
  5. Opiniowanie propozycji podziału środków Funduszu Pracy na finansowanie programów dotyczących promocji zatrudnienia i finansowania innych fakultatywnych zadań na 2017 rok.
  6. Wydanie opinii w sprawie organizacji szkoleń w 2017 roku.
  7. Wydanie opinii w sprawie Programu Aktywizacja i Integracja.
  8. Wydanie opinii w sprawie programu specjalnego.
Zgodnie z Zarządzeniem nr 44/2016 Starosty Suwalskiego z dnia 28 grudnia 2016 roku Powiatowa Rada Rynku Pracy w latach 2017 - 2020 funkcjonuje w następującym składzie:
I. Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego – powiatu i gmin:
  1. Łukasz Kurzyna (Miasto Suwałki)
  2. Witold Kowalewski (Powiat Suwalski)
  3. Andrzej Szymulewski (Gmina Raczki)
II. Przedstawiciele terenowych struktur organizacji związkowej:
  1. Zdzisław Koncewicz (NSZZ „Solidarność" Region Podlaski)
  2. Zofia Ołowniuk (Rada OPZZ Województwa Podlaskiego)
III. Przedstawiciele organizacji pracodawców:
  1. Tadeusz Wiśniewski (Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej)
  2. Małgorzata Jaworska (Podlaski Związek Pracodawców, organizacji regionalnej konfederacji „Lewiatan”)
  3. Henryk Owsiejew  (Business Centre Club - Loża Białostocka)
  4. Bożenna Rutkowska - (Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców)
IV. Przedstawiciele społeczno-zawodowych organizacji rolników, w tym związków zawodowych rolników indywidualnych i izb rolniczych:
  1. Marian Wiszniewski (Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych)
  2. Andrzej Paciorkowski (Podlaska Izba Rolnicza Rada Powiatowa w Suwałkach)
  3. Aleksander Czuper (Związek Zawodowy Rolnictwa „SAMOOBRONA)”
V. Przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką rynku pracy:
  1. Dorota I. Niewińska (Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach)
  2. Teresa Zackiewicz - (Oddział Terenowy Stowarzyszenia Ochotniczych Hufców Pracy z siedzibą w Suwałkach)
Przewodniczącym Powiatowej Rady Rynku Pracy został Łukasz Kurzyna Zastępca Prezydenta m. Suwałk, a wiceprzewodniczącym Witold Kowalewski Wicestarosta Suwalski.

Członkowie Powiatowej Rady Rynku Pracy pozytywnie ocenili działania podejmowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Suwałkach w 2016 roku. Podkreślili racjonalne wydatkowanie środków finansowych na realizację zadań na rzecz promocji zatrudnienia i łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej.

Członkowie PRRP pozytywnie zaopiniowali:
  • proponowany podział środków Funduszu Pracy na finansowanie programów dotyczących promocji zatrudnienia i finansowania innych fakultatywnych zadań na 2017 rok.
  • proponowane propozycje organizacji szkoleń w 2017 roku,
  • Program Aktywizacja i Integracja, w ramach którego wsparciem zostaną objęte osoby bezrobotne z ustalonym III profilem pomocy, korzystające ze świadczeń pomocy społecznej, realizujące kontrakt socjalny,
  • Program specjalny, skierowany do 20 osób bezrobotnych z ustalonym III profilem pomocy.
Członkowie PRRP, także pozytywnie zaopiniowali wniosek Zespołu Szkół Technicznych w Suwałkach w sprawie rozpoczęcia i kontynuowania kształcenia w Technikum Nr 3 w zawodach: technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, technik automatyk oraz w Zasadniczej Szkole Zawodowej Nr 3 w zawodzie monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych.