"

"
W sobotę, 8 września 2018, na terenie zabytkowej rezydencji generała Ludwika Michała hrabiego Paca w Dowspudzie odbyło się pierwsze wydarzenie z zaplanowanych przez współorganizatorów (samorządy Powiatu Suwalskiego i Województwa Podlaskiego) obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2018 w powiecie suwalskim, pod hasłem „Dla Polski niepodległej – w 100.rocznicę odzyskania niepodległości”. Jednocześnie wydarzenia te wpisane były w cykl „Pacowa Akademia Cultury - PAC prezentuje”.

Podczas tego dnia o architekturze neogotyckiego pałacu, na podstawie makiety znajdującej się w zabytkowej kordegardzie, opowiadał dr Maciej Ambrosiewicz. Po prezentacji uczestnicy złożyli kwiaty i znicz pod dowspudzkim pomnikiem fundatora pałacu – generała Ludwika M. Paca.
Interesujące plany na odbudowę pałacu i jego planowane nowe funkcje przedstawił Prezes Zarządu Fundacji Pałac Paca 2.0 – pan Krzysztof Szadurski, aktualny właściciel tego zabytku.
O historii dworów i folwarków z terenu gminy Raczki opowiadał autor publikacji „Dwory na Suwalszczyźnie” – Andrzej Matusiewicz.
Pomiędzy wystąpieniami uczestnicy mogli wysłuchać wybranych fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.
W akcji narodowego czytania tegorocznej lektury udział wzięli:
Agnieszka Sidor - Wicedyrektor Zespołu Szkół im. Gen L. M. Paca w Dowspudzie
Marek Sidor - kustosz Archiwum Państwowego w Suwałkach
Edyta Taraszkiewicz – Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Raczkach (która zaopatrzyła czytających w książki),
Anna Dorota Halicka - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Raczkach i młodzież z Koła Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej przy raczkowskim GOKu: Dominika Łapińska, Ola Truchel, Sylwia Bartoszewicz, Magda Łapińska, Patryk Kwiatkowski, Paweł Kardel,
Beata Chełmicka-Bordzio - pracownik Starostwa Powiatowego w Suwałkach, organizator powiatowych EDD.

Po przerwie uczestnicy wysłuchali kameralnego koncertu w wykonaniu Małej Orkiestry Pacowej pod kierownictwem Ewy Chomicz-Wysockiej, ze specjalnie dobranym repertuarem utworów polskich kompozytorów (F. Chopin, St. Moniuszko, J. Damse, E. Młynarski, I. Paderewski, M. Karłowicz, H. Wieniawski, W. Lutosławski, W. Kazanecki, W. Kilar).

W świetlicy szkolnego internatu można było zobaczyć trzy wystawy:
- premierową wystawę „Dwory na Suwalszczyźnie - z dziedzictwa regionu”,
- „Twórcy Niepodległej”, opracowana przez białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej,
- „Top ziemi suwalskiej”, wystawa Suwalskiej Organizacji Turystycznej o walorach turystycznych naszego regionu.
Dzięki współpracy z Muzeum Okręgowym w Suwałkach można było nabyć publikacje o regionie, w tym jedne z ostatnich egzemplarzy „Dworów na Suwalszczyźnie”.

Podczas tego dnia odbyła się również uroczystość jubileuszu 15-lecia działalności Koła Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej, wspierających organizacyjnie obchody EDD. Starosta Suwalski Szczepan Ołdakowski uhonorował inicjatorkę Koła – Dyrektor GOK Annę Dorotę Halicką oraz przybyłych przedstawicieli Koła. Okolicznościowe upominki, w imieniu samorządu Województwa Podlaskiego, przekazała też pani Małgorzata Mruczek oraz Wójt Gminy Raczki – Andrzej Szymulewski.

Na kolejne wydarzenie EDD 2018 zapraszamy już w najbliższą niedzielę 16 września do zabytkowego wigierskiego Klasztoru i na autokarowy objazd terenowy dawnych dóbr pokamedulskich. Szczegóły w załączonym programie. Na objazd terenowy, ze względu na limit miejsc w autokarze, jest konieczność wcześniejszego zgłoszenia udziału (do 13.09.2018 r, na podstawie karty uczestnictwa, mail: beata.bordzio@powiat.suwalski.pl lub tel. 87 565 92 72), udział bezpłatny.

Szczególnie zainteresowani dziedzictwem pokamedulskim oraz historią rodu Paców będą mieli we wrześniu (29.09.2018, sobota) dodatkową możliwości zwiedzenia tematycznych zabytków, w nieodległym litewskim Kownie – pełny koszt pokrywają uczestnicy (szacowana cena 85 zł/os. przy grupie 40-os.; + bilety wstępów (k. 11 euro) i obiad (k. 9 euro), zgłoszenia do 20.09.2018, informacje:  tel. 87 5659272 lub  beata.bordzio@powiat.suwalski.pl).

Partnerami realizacyjnymi dowspudzkich wydarzeń byli:
Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach, Gminna Biblioteka Publiczna z Raczek, Zespół Szkół im. gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie, Zakład Aktywności Zawodowej SOWA w Lipniaku, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Fundacja Pałac Paca 2.0, Suwalska Organizacja Turystyczna, Archiwum Państwowe w Suwałkach.