"
Logo Powiat Suwalski

STAROSTWO POWIATOWE W SUWAŁKACH

ul. Świerkowa 60, 16-400 Suwałki
tel. centrala: +48 87 5659200,
fax: +48 87 5664718

bok@powiat.suwalski.pl
sekretariat@powiat.suwalski.pl

SPIS TELEFONÓW
GODZINY PRACY URZĘDU
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
Kasa Starostwa Powiatowego:
poniedziałek - piątek 8.00 -14.30
Wydział Komunikacji,
Wydział Architektury i Budownictwa

poniedziałek - piątek 8:00 - 14.30
Wersja Angielska Serwisu Wersja Litewska Serwisu
"
W sobotę, 8 września 2018, na terenie zabytkowej rezydencji generała Ludwika Michała hrabiego Paca w Dowspudzie odbyło się pierwsze wydarzenie z zaplanowanych przez współorganizatorów (samorządy Powiatu Suwalskiego i Województwa Podlaskiego) obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2018 w powiecie suwalskim, pod hasłem „Dla Polski niepodległej – w 100.rocznicę odzyskania niepodległości”. Jednocześnie wydarzenia te wpisane były w cykl „Pacowa Akademia Cultury - PAC prezentuje”.

Podczas tego dnia o architekturze neogotyckiego pałacu, na podstawie makiety znajdującej się w zabytkowej kordegardzie, opowiadał dr Maciej Ambrosiewicz. Po prezentacji uczestnicy złożyli kwiaty i znicz pod dowspudzkim pomnikiem fundatora pałacu – generała Ludwika M. Paca.
Interesujące plany na odbudowę pałacu i jego planowane nowe funkcje przedstawił Prezes Zarządu Fundacji Pałac Paca 2.0 – pan Krzysztof Szadurski, aktualny właściciel tego zabytku.
O historii dworów i folwarków z terenu gminy Raczki opowiadał autor publikacji „Dwory na Suwalszczyźnie” – Andrzej Matusiewicz.
Pomiędzy wystąpieniami uczestnicy mogli wysłuchać wybranych fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.
W akcji narodowego czytania tegorocznej lektury udział wzięli:
Agnieszka Sidor - Wicedyrektor Zespołu Szkół im. Gen L. M. Paca w Dowspudzie
Marek Sidor - kustosz Archiwum Państwowego w Suwałkach
Edyta Taraszkiewicz – Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Raczkach (która zaopatrzyła czytających w książki),
Anna Dorota Halicka - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Raczkach i młodzież z Koła Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej przy raczkowskim GOKu: Dominika Łapińska, Ola Truchel, Sylwia Bartoszewicz, Magda Łapińska, Patryk Kwiatkowski, Paweł Kardel,
Beata Chełmicka-Bordzio - pracownik Starostwa Powiatowego w Suwałkach, organizator powiatowych EDD.

Po przerwie uczestnicy wysłuchali kameralnego koncertu w wykonaniu Małej Orkiestry Pacowej pod kierownictwem Ewy Chomicz-Wysockiej, ze specjalnie dobranym repertuarem utworów polskich kompozytorów (F. Chopin, St. Moniuszko, J. Damse, E. Młynarski, I. Paderewski, M. Karłowicz, H. Wieniawski, W. Lutosławski, W. Kazanecki, W. Kilar).

W świetlicy szkolnego internatu można było zobaczyć trzy wystawy:
- premierową wystawę „Dwory na Suwalszczyźnie - z dziedzictwa regionu”,
- „Twórcy Niepodległej”, opracowana przez białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej,
- „Top ziemi suwalskiej”, wystawa Suwalskiej Organizacji Turystycznej o walorach turystycznych naszego regionu.
Dzięki współpracy z Muzeum Okręgowym w Suwałkach można było nabyć publikacje o regionie, w tym jedne z ostatnich egzemplarzy „Dworów na Suwalszczyźnie”.

Podczas tego dnia odbyła się również uroczystość jubileuszu 15-lecia działalności Koła Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej, wspierających organizacyjnie obchody EDD. Starosta Suwalski Szczepan Ołdakowski uhonorował inicjatorkę Koła – Dyrektor GOK Annę Dorotę Halicką oraz przybyłych przedstawicieli Koła. Okolicznościowe upominki, w imieniu samorządu Województwa Podlaskiego, przekazała też pani Małgorzata Mruczek oraz Wójt Gminy Raczki – Andrzej Szymulewski.

Na kolejne wydarzenie EDD 2018 zapraszamy już w najbliższą niedzielę 16 września do zabytkowego wigierskiego Klasztoru i na autokarowy objazd terenowy dawnych dóbr pokamedulskich. Szczegóły w załączonym programie. Na objazd terenowy, ze względu na limit miejsc w autokarze, jest konieczność wcześniejszego zgłoszenia udziału (do 13.09.2018 r, na podstawie karty uczestnictwa, mail: beata.bordzio@powiat.suwalski.pl lub tel. 87 565 92 72), udział bezpłatny.

Szczególnie zainteresowani dziedzictwem pokamedulskim oraz historią rodu Paców będą mieli we wrześniu (29.09.2018, sobota) dodatkową możliwości zwiedzenia tematycznych zabytków, w nieodległym litewskim Kownie – pełny koszt pokrywają uczestnicy (szacowana cena 85 zł/os. przy grupie 40-os.; + bilety wstępów (k. 11 euro) i obiad (k. 9 euro), zgłoszenia do 20.09.2018, informacje:  tel. 87 5659272 lub  beata.bordzio@powiat.suwalski.pl).

Partnerami realizacyjnymi dowspudzkich wydarzeń byli:
Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach, Gminna Biblioteka Publiczna z Raczek, Zespół Szkół im. gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie, Zakład Aktywności Zawodowej SOWA w Lipniaku, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Fundacja Pałac Paca 2.0, Suwalska Organizacja Turystyczna, Archiwum Państwowe w Suwałkach.

Pozostałe Aktualności

 • II Cykl Koncertów kameralnych - Nowe interpretacje 23.09.2018

  II Cykl Koncertów kameralnych - Nowe interpretacje 23.09.2018

  Dodano dnia: 2018-09-19
  II Koncert kameralny z II cyklu koncertów kameralnych- nowe interpretacje 2018- Węgierskie fascynacje.
 • "Zawodowa Dowspuda" - nowy projekt Powiatu

  "Zawodowa Dowspuda" - nowy projekt Powiatu

  Dodano dnia: 2018-09-18
  18 września starosta Szczepan Ołdakowski i wicestarosta Witold Kowalewski  podpisali z Zarządem Województwa Podlaskiego umowę na realizację projektu "Zawodowa Dowspuda", dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.
 • Informacja z drugiej kolejki VI Powiatowej Ligi LZS w piłce nożnej mężczyzn

  Dodano dnia: 2018-09-17
  16 września 2018r. na boisku ORLIK w Bakałarzewie odbyła się druga kolejka VI Powiatowej Ligi LZS w piłce nożnej mężczyzn o puchar Starosty Suwalskiego.
 • Podlaska AgroLiga 2018 rozstrzygnięta

  Podlaska AgroLiga 2018 rozstrzygnięta

  Dodano dnia: 2018-09-17
  W piątek 14 września w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbyło się uroczyste podsumowanie wojewódzkiego etapu Podlaskiej AgroLigi 2018.
 • 17 września - rocznica sowieckiej napaści na Polskę

  17 września - rocznica sowieckiej napaści na Polskę

  Dodano dnia: 2018-09-14
  17 września 1939 roku był dniem sowieckiej napaści na Rzeczpospolitą Polską. Atak ZSRR na Polskę był aktem agresji i pierwszym krokiem w realizacji postanowień tajnego niemiecko - sowieckiego protokołu z 23 sierpnia 1939 r. nazywanego dziś powszechnie paktem Ribbentrop-Mołotow.
 • Obrady Powiatowej Rady Rynku Pracy.

  Dodano dnia: 2018-09-13
  19 września 2018 roku odbędzie się wyjazdowe posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy. Obrady odbędą się w firmie w firmie „MALOW” Sp. z. o.o.
 • Zdjęcie zbiorowe drużyn

  Rozpoczęła się liga w piłce nożnej mężczyzn o puchar Starosty Suwalskiego

  Dodano dnia: 2018-09-11
  9 września 2018r. na boisku ORLIK w Bakałarzewie rozpoczęła się VI Powiatowa Liga LZS w piłce nożnej mężczyzn o puchar Starosty Suwalskiego.
 • 15-lecie Środowiskowego Domu Samopomocy w Lipniaku

  15-lecie Środowiskowego Domu Samopomocy w Lipniaku

  Dodano dnia: 2018-09-11
  W niedzielę, 9 września jubileusz 15-lecia funkcjonowania obchodził Środowiskowy Dom Samopomocy w Lipniaku. Zakład Aktywności Zawodowej SOWA w Lipniaku - jednostka współistniejąca z domem samopomocy, świętowała 5 lat istnienia. Uroczystości odbyły się w ramach corocznego festynu "Schizofrenia - otwórzcie drzwi".
 • Europejskie Dni Dziedzictwa 2018 w powiecie suwalskim – 8 i 16 września

  Europejskie Dni Dziedzictwa 2018 w powiecie suwalskim – 8 i 16 września

  Dodano dnia: 2018-09-07

  Powiat Suwalski i samorząd Województwa Podlaskiego, jako główni współorganizatorzy, serdecznie zapraszają do uczestnictwa w tegorocznej edycji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa – dni otwartych zabytków. W całej Polsce odbywają się one pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. W naszym powiecie są one zaplanowane w dniach 8 września (sobota) i 16 września (niedziela).

 • Dofinansowanie na drogę Raczki - Dowspuda

  Dofinansowanie na drogę Raczki - Dowspuda

  Dodano dnia: 2018-09-06
  W środę 5 września Zarząd Powiatu w Suwałkach: Szczepan Ołdakowski – Starosta Suwalski i Witold Kowalewski Wicestarosta, w obecności Przewodniczącego Rady Powiatu Grzegorza Mackiewicza podpisał w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku umowę na dofinansowanie przebudowy drogi powiatowej w gminie Raczki.
 • Informacja

  Dodano dnia: 2018-09-06
  Informujemy, iż w najbliższy piątek (7 września 2018 r.) ze względu na konieczność wyłączenia energii elektrycznej od godz. 1300 wszelkie czynności wymagające dostępu do systemów informatycznych będą niemożliwe. Za powstałe utrudnienia przepraszamy.
 • Rykowisko nad Wigrami

  Rykowisko nad Wigrami

  Dodano dnia: 2018-09-06
  15 września 2018 r. o godz. 18.00, odbędzie się Rykowisko nad Wigrami w OES na Słupiu.
 • Święto Plonów 2018 - relacja z uroczystości dożynkowych

  Święto Plonów 2018 - relacja z uroczystości dożynkowych

  Dodano dnia: 2018-09-03
  2 września w Dowspudzie tradycyjnie, już po raz trzynasty, w zabytkowym kompleksie pałacowo - parkowym gen. hr. Paca odbyły się uroczystości dożynkowe Powiatu Suwalskiego.
 • Informacja z obrad XL sesji Rady Powiatu w Suwałkach

  Informacja z obrad XL sesji Rady Powiatu w Suwałkach

  Dodano dnia: 2018-09-03
  30 sierpnia 2018 roku o godz. 14.00 w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Suwałkach miały miejsce obrady XL sesji Rady Powiatu w Suwałkach V kadencji.
 • 1 września – Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej

  1 września – Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej

  Dodano dnia: 2018-08-31
  W 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej ogarniamy naszą pamięcią i refleksją to jedno z najstraszniejszych doświadczeń w historii ludzkości.
 • 31 sierpnia – Dzień Solidarności i Wolności

  Dodano dnia: 2018-08-30
  Jak co roku w dniu 31 sierpnia obchodzimy Dzień Solidarności i Wolności – polskie święto państwowe, obchodzone w rocznicę podpisania w Gdańsku porozumień sierpniowych.
 • Nowa wersja Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO)

  Nowa wersja Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO)

  Dodano dnia: 2018-08-28
  Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z nowej wersji aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO). Teraz, jeśli ostrzeżenie o zbliżającym się zagrożeniu nie dotyczy całego województwa, a jedynie niektórych gmin, to taki komunikat może trafić wyłącznie do osób przebywających na zagrożonym terenie. Warunkiem jest zainstalowanie aplikacji w telefonie i wybranie odpowiednich ustawień.
 • Święto Plonów - Dowspuda 2018

  Święto Plonów - Dowspuda 2018

  Dodano dnia: 2018-08-28
  Samorządy Powiatu Suwalskiego oraz Gminy Raczki zapraszają na uroczystość dożynkową "Święto Plonów 2018", która odbędzie się 2 września w Dowspudzie.
 • Jubileusz 10-lecia działalności zespołu śpiewaczego „Bagatela” z Płociczna - Tartak

  Jubileusz 10-lecia działalności zespołu śpiewaczego „Bagatela” z Płociczna - Tartak

  Dodano dnia: 2018-08-27
  26 sierpnia 2018 r. w Gawrych Rudzie swój jubileusz 10-lecia działalności świętował zespół śpiewaczy „Bagatela” z Płociczna - Tartak.
 • Informacja z Ogólnopolskiego 52. Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania”

  Informacja z Ogólnopolskiego 52. Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania”

  Dodano dnia: 2018-08-27
  15 sierpnia 2018 r. w Bukowinie Tatrzańskiej zakończył się Ogólnopolski 52. Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” - Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych.
 • Obwieszczenie Starosty Suwalskiego z dnia 22 sierpnia 2018 r.

  Dodano dnia: 2018-08-27
  Starosta Suwalski podaje do publicznej wiadomości informację o okręgach wyborczych, ich granicach i numerach, liczbie radnych wybieranych w okręgach wyborczych oraz siedzibie Powiatowej Komisji Wyborczej w Suwałkach w wyborach do Rady Powiatu w Suwałkach zarządzonych na dzień 21 października 2018 r.
 • Zaproszenie na XL sesję Rady Powiatu w Suwałkach - sierpień2018 r.

  Zaproszenie na XL sesję Rady Powiatu w Suwałkach - sierpień2018 r.

  Dodano dnia: 2018-08-24
  XL sesja Rady Powiatu w Suwałkach odbędzie się w dniu 30 sierpnia 2018 r. (czwartek) o godz. 14.00 w Sali Nr 129 (I p.) w siedzibie Starostwa Powiatowego w Suwałkach przy ul. Świerkowej 60.
 • Terminy obrad komisji Rady Powiatu w Suwałkach - sierpień 2018

  Terminy obrad komisji Rady Powiatu w Suwałkach - sierpień 2018

  Dodano dnia: 2018-08-24
  Terminy posiedzeń Komisji Rewizyjnej, Komisji Finansowej, Komisji Promocji i Rozwoju Powiatu, Komisji Polityki Społecznej Rady Powiatu w Suwałkach w sierpniu 2018.
 • Dożynki wojewódzkie - Wigry 2018

  Dożynki wojewódzkie - Wigry 2018

  Dodano dnia: 2018-08-20
  Starosta Suwalski wraz z wszystkimi organizatorami: Marszałkiem Województwa Podlaskiego, Wójtem Gminy Suwałki i Prezesem Fundacji Wigry Pro zaprasza na Święto Dziękczynienia za Zebrane Plony - Dożynki Wojewódzkie. Uroczystości odbędą się w niedzielę 26.08.2018 r. w Wigrach.
 • 15 lat "Bakałarza"

  15 lat "Bakałarza"

  Dodano dnia: 2018-08-20
  18 sierpnia 2018 r. w Bakałarzewie jubileusz 15 - lecia działalności artystycznej świętował zespół śpiewaczy „Bakałarz” z Bakałarzewa.
 • Przerwa w dostępie do bazy danych w Wydziale Geodezji, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami

  Przerwa w dostępie do bazy danych w Wydziale Geodezji, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami

  Dodano dnia: 2018-08-16
  W dniach 20-22 sierpnia 2018r. przeprowadzona zostanie migracja prowadzonej w Starostwie Powiatowym w Suwałkach bazy danych EGiB. W związku z powyższym w Wydziale Geodezji, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami nie będzie możliwości wydawania danych z systemu (m. in. wypisów i wyrysów z EGiB, kopii map), wprowadzania zmian w danych ewidencyjnych, zgłaszania prac geodezyjnych.
 • Remont kolejnego odcinka drogi Wiżajny - Smolniki - Sidory

  Remont kolejnego odcinka drogi Wiżajny - Smolniki - Sidory

  Dodano dnia: 2018-08-14
  Dobiega końca inwestycja Powiatu Suwalskiego polegająca na  przebudowie drogi powiatowej nr 1127B Wiżajny - Smolniki – Sidory. Niebawem zostanie oddany do użytku 2 km odcinek drogi. Nowy asfalt, kosztem blisko 2 mln złotych został ułożony od Rogożajn Wielkich do m. Soliny.
 • Koncert inauguracyjny Festiwalu ARS MUSICA

  Koncert inauguracyjny Festiwalu ARS MUSICA

  Dodano dnia: 2018-08-13
  Organizatorzy VI Międzynarodowego Festiwalu ARS MUSICA 2018 zapraszają na koncert inauguracyjny , który odbędzie się 15 sierpnia w Konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach.
< Strona z 22 >