9 września 2018 r. zakończył się trwający w dniach 6 - 9 września br. IV Turniej Muzyków Prawdziwych w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Ten Turniej to konfrontacja praktyk wykonawczych, a przede wszystkim spotkanie rozmaitych regionalnych tradycji. W stolicy Pomorza Zachodniego, na jednej scenie, wystąpili muzycy z całej Polski, prezentując dziedzictwo regionów i nowatorskie interpretacje muzyki korzeni. W rywalizacji wzięli udział muzycy tradycyjni oraz wykonawcy inspirujący się tradycją, od rekonstrukcji, przez folk, jazz aż po muzykę eksperymentalną. Turniej rozegrał się w czterech kategoriach muzycznych:
I - soliści instrumentaliści,
II - soliści wokaliści,
III - zespoły instrumentalne i wokalno-instrumentalne (do 6 osób),

IV - zespoły śpiewacze (do 6 osób).

W kategorii zespoły śpiewacze zespół "Zajączkowiaki" z Zajączkowa, działający pod patronatem Gminnej Biblioteki Publicznej w Bakałarzewie w tym Turnieju zdobył III miejsce i nagrodę pieniężną.

Zarząd i Rada Powiatu w Suwałkach serdecznie gratuluje laureatom i dziękuje Zespołowi Zajączkowiaki z Zajączkowa za pielęgnowanie i upowszechnianie tradycji ludowych Suwalszczyzny.

Ponadto życzymy wszelkiej pomyślności, dużo sukcesów oraz dalszej wspaniałej aktywności twórczej.

Fotografie - źródło GBP w Bakałarzewie