K O M U N I K A T
z przebiegu etapu powiatowego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego rozegranego w dniu 26 kwietnia 2017 r. w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Suwałkach.
Do etapu powiatowego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego po przeprowadzeniu eliminacji gminnych przystąpiło łącznie dwanaście drużyn: 6 drużyn reprezentujących szkoły podstawowe oraz 6 drużyn reprezentujących szkoły gimnazjalne.
Role sędziego głównego etapu powiatowego pełnił asp. Ireneusz Sudnik funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Suwałkach. Pozostali członkowie komisji:
  • Wojciech Sobolewski -Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach,
  • Fabian Grzymkowski – Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach,
  • Grażyna Kuklińska - Starostwo Powiatowe w Suwałkach,
  • Anna Micielica - Starostwo Powiatowe w Suwałkach.
  • Anna Wałecka-Chamiuk – Komenda Miejska Policji w Suwałkach,
  • mł.asp. Adam Matulewicz - Komenda Miejska Policji w Suwałkach,
  • studenci III roku Wydziału Ochrony Zdrowia – kierunek Ratownictwo Medyczne Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach : Marlena Cybula, Przemysław Wasilewski, Sebastian Czarniecki, Daniel Leśniewski i Krzysztof Michał Czuper.

Uczestnicy eliminacji powiatowych rozwiązywali dwa testy z zakresu przepisów ruchu drogowego, wykonywali zadanie praktyczne - jazda rowerem po torze przeszkód oraz jazda po miasteczku ruchu drogowego, jak również mieli do pokonania zadanie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej polegające na opatrzeniu symulowanej rany z ustnym opisem wykonywania poszczególnych czynności.

Klasyfikacja w kategorii szkół podstawowych przedstawia się następująco:
1.    Szkoła Podstawowa w Kaletniku – opiekun Andrzej Bigielis
2. Szkoła Podstawowa w Poddubówku – opiekun Jerzy Jurewicz
3.    Szkoła Podstawowa w Bakałarzewie - opiekun Mariusz Omilian
4.    Szkoła Podstawowa w Wiżajnach – opiekun Jolanta Orłowska
5.    Szkoła Podstawowa w Filipowie – opiekun Mieczysław Wierzbicki
6.    Szkoła Podstawowa w Raczkach - opiekun Marek Cieśluk

W kategorii gimnazjów kolejność przedstawia się następująco :
1.    Gimnazjum w Kaletniku - opiekun Andrzej Bigielis
2.    Gimnazjum w Płocicznie Tartak – opiekun Pani Anna Zachariasz
3.    Gimnazjum w Wiżajnach - opiekun Janusz Żmojda
4.    Gimnazjum w Bakałarzewie - opiekun Mariusz Omilian
5.    Gimnazjum w Jeleniewie - opiekun Tomasz Sawicki.
6.    Gimnazjum w Raczkach - opiekun Leszek Sudnik.

Zawodnikami, którzy uzyskali najlepszy wynik łączny we wszystkich konkurencjach byli:
- w kategorii Szkół Podstawowych – Jakub Wąsewicz ze SP w Kaletniku.
- w kategorii Gimnazjów – Klaudia Stefanowicz z Gimnazjum w Kaletniku.
Zawodnicy ci otrzymali nagrody ufundowane przez Spółdzielnię Mleczarską ROSPUDA w Filipowie.
Nagrody dla najlepszych drużyn w obu kategoriach ufundowała również Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach a wręczyła je mgr Gabriela Zachłowska.

Po raz kolejny do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się drużyny z Zespołu Szkół w Kaletniku.
W kategorii Szkół Podstawowych powiat suwalski reprezentować będą :

I . Szkoła Podstawowa w Kaletniku:
1. Karolina Augustynowicz - kl. V
2. Gabriela Bednarko - kl. VI
3. Tomasz Makowski - kl. V
4. Jakub Wąsewicz - kl. V

Opiekun: Andrzej Biegielis

II. W kategorii szkół gimnazjalnych - Gimnazjum w Kaletniku:
1.    Klaudia Stefanowicz - kl. II
2.    Bartosz Słowikowski - kl. III
3.    Daniel Miszkiel - kl. II

Opiekun: Andrzej Biegielis

Etap wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju BRD odbędzie się w dniach :

– 16 maja 2017 roku o godz. 9.30 – szkoły podstawowe,
– 18 maja 2017 roku o godz. 9.30 – gimnazja.

Przeprowadzony zostanie w Miasteczku Ruchu Drogowego przy Szkole Podstawowej im. Simony Kosaak w Białymstoku, ul. Stroma 16.

Wszyscy uczestnicy turnieju etapu powiatowego otrzymali nagrody rzeczowe a szkołom - laureatom trzech pierwszych miejsc w obu kategoriach wręczono również puchary i dyplomy. Pozostałe szkoły otrzymały dyplom a opiekunowie drużyn otrzymali podziękowania za przygotowanie zawodników do turnieju. Puchary za miejsca I-III ufundowało kolejno Starostwo Powiatowe w Suwałkach, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach oraz Komenda Miejska Policji w Suwałkach, natomiast fundatorami nagród było Starostwo Powiatowe w Suwałkach oraz WORD w Suwałkach.

Od wielu lat niezmiennie turniej sponsoruje Pan Adam Ołów – właściciel Piekarni CYMES w Suwałkach, który corocznie przekazuje słodkie bułeczki i pączki uczestnikom turnieju.

W podsumowaniu etapu powiatowego turnieju wręczając puchary, dyplomy i nagrody uczestniczyli: Szczepan Ołdakowski - Starosta Suwalski, Henryk Grabowski - Dyrektor WORD w Suwałkach, Ignacy Jasionowski - Zastępca Dyrektora WORD w Suwałkach, Podinsp. Jacek Tarnowski - Komendant Miejski Policji w Suwałkach,Komisarz Dariusz Jachowicz po. Naczelnika Wydz. Ruchu Drogowego KMP w Suwałkach, Henryk Masalski - Prezes SM Rospuda w Filipowie.