Starostwo Powiatowe w Suwałkach organizuje XXV Wigilię Chłopską z udziałem zespołów folklorystycznych, działających na terenie powiatu suwalskiego. Wigilia odbędzie się 17 grudnia 2016 r. w Centrum Bankietowym Astoria w Suwałkach.

Spotkanie jest okazją do wspólnego świętowania zbliżającego się Bożego Narodzenia przy tradycyjnym stole wigilijnym, smakowania potraw wigilijnych, przygotowanych również przez uczestniczące zespoły, dzielenia się opłatkiem oraz śpiewania popularnych a także dawnych, często zapomnianych kolęd i pastorałek.

Przy świątecznym stole chcemy podziękować zespołom ludowym za całoroczną współpracę, za ich wkład w ochronę dziedzictwa kulturowego, promocję naszego powiatu w kraju i za granicą, pielęgnowanie naszych tradycji ludowych, podtrzymywanie tożsamości kulturowych Suwalszczyzny. Nasze spotkanie jest wyjątkową okazją do kultywowania i wskrzeszania dawnych tradycji wigilijnych oraz budowania więzi z lokalnymi twórcami ludowymi. Zgodnie z polską tradycją przyjmiemy kolędników, którzy wystąpią   z przedstawieniem Chodzenie z Gwiazdą w wykonaniu zespołu Szeszupiaki z Rutki-Tartak.