Ze smutkiem żegnamy śp. Franciszka Racisa z Jasionowa z gminy Rutka - Tartak, skrzypka, solistę, śpiewaka i tancerza, zaliczanego do grona najciekawszych muzyków instrumentalistów na Suwalszczyźnie i w kraju. Franciszek Racis zmarł 26 października 2018 r. Miał 96 lat.

Wychowywał się w muzykalnej rodzinie, a sam sięgnął po skrzypce w wieku 12 lat. Pierwszy instrument wykonał w domu, z drewna klonowego. Nie znał nut, grał za słuchu. Współtworzył kilka kapel, w tym słynną Kapelę Rodzinną Racisów. Podczas współpracy z zespołami wzbogacał ich repertuar choreograficzny o tradycyjne tańce, które zapamiętał z czasów swojej młodości, tj. polki, walce, mazurki oraz popularne przed wojną fokstroty. Siedmiokrotnie uczestniczył w festiwalu w Kazimierzu Dolnym, zdobywając I nagrodę w kategorii kapel (w 1990 r.) oraz kilkakrotnie nagrody w kategorii „Duży - Mały” w latach następnych. Kapela Racisów występowała w również w festiwalach kapel w Toruniu i Wilnie (w 1991 r.), w Węgorzewskim Jarmarku Folklorystycznym, w Wojewódzkich Spotkaniach Rodzin Muzykujących w Sokółce, w przeglądach folklorystycznych w Suwałkach i Sejnach. Z Zespołem „Szeszupa” Franciszek Racis dokonał nagrań dla Radiowego Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia (oprócz repertuaru instrumentalnego także wokalny, solowy). Materiał z archiwum RCKL został opublikowany w postaci wydawnictwa płytowego serii Muzyka Źródeł „Suwalskie i Podlasie”. Franciszek Racis był również cenionym informatorem przy realizacji dwóch programów badawczych, ekspertyz: etnochoreologicznej (dr Dariusza Kubinowskiego z UMCS w Lublinie) oraz etnokostiumologicznej (Barbary Kaznowskiej z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie).

W 2014 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Został wyróżniony za zasługi w propagowaniu i upowszechnianiu kultury ludowej, za upamiętnianie dorobku Oskara Kolberga.

Wyrażamy ogromną wdzięczność za trud i pracę na rzecz rozwoju kultury lokalnej, wieloletnią promocję Powiatu Suwalskiego, za wkład w krzewienie rodzimych tradycji oraz ochronę autentycznych wartości kultury regionalnej.

Łącząc się w żałobie i smutku składamy kondolencje i najszczersze wyrazy współczucia rodzinie i bliskim zmarłego Franciszka Racisa. W uroczystościach pogrzebowych śp. Franciszka Racisa uczestniczyła delegacja Starostwa Powiatowego w Suwałkach z Wicestarostą Suwalskim Witoldem Kowalewskim na czele.

Zarząd i Rada Powiatu w Suwałkach