Zespół Szkół w Dowspudzie znalazł się wśród laureatów konkursu na najlepsze hasło promujące Fundusze Europejskie. Konkurs przeprowadzono w ramach akcji edukacyjnej  „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość III”, którego organizatorem było Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Wygrana nie byłaby możliwa bez osobistego zaangażowania Pana Jana Kazimierza Orłowskiego Dyrektora Zespołu Szkół w Dowspudzie, który był pomysłodawcą hasła i zgłosił je do konkursu.
W ramach projektu, podczas niekonwencjonalnych lekcji prowadzonych przez Pana Dyrektora  z użyciem dedykowanych materiałów dydaktycznych, uczniowie mieli szansę dowiedzieć się, jak wiele możliwości dają Fundusze Europejskie.
W związku z tym Szkoła w Dowspudzie otrzymała tablicę multimedialną o wartości 3.500,00 zł, zaś Pan Dyrektor dyplom i nagrodę rzeczową w postaci czytnika e-book wraz z akcesoriami. Nagroda jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Celem akcji było przybliżanie młodzieży tematyki przedsiębiorczości, budowanie przedsiębiorczych postaw, rozwijanie umiejętności pracy zespołowej oraz popularyzacja wiedzy na temat funduszy europejskich na przykładzie Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (POPW) wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych z Polski Wschodniej.