15 listopada 2016 r. w Starostwie Powiatowym w Suwałkach odbyła się konferencja popularnonaukowa z okazji 50-lecia działalności Towarzystwa Kultury Języka, poświęcona promocji książki z II serii Dialogu pokoleń pt. "Słownictwo ludowe Mazowsza, Podlasia i Suwalszczyzny w układzie tematycznym. Rolnictwo cz.I. Byłe województwo suwalskie" opracowanej przez prof. dr hab. Barbarę Falińską.

Książka jest poświęcona dokumentacji poszczególnych działów słownictwa ludowego z zakresu kultury materialnej, duchowej i społecznej za pomocą odpowiednich kwestionariuszy, dostosowanych do możliwości społecznych eksploratorów przez zawężanie lub rozszerzanie zakresu pytań. Badania gwaroznawcze, prowadzone pod kierunkiem prof. Witolda Doroszewskiego, obejmują wszystkie regiony Polski północno-wschodniej. Na treść tomu składa się słownictwo ludowe z zakresu rolnictwa (cz. I) w byłym województwie suwalskim. Literatura dostarcza wielu przykładów owocnej współpracy językoznawców  z placówkami oświatowymi i kulturalnymi w zakresie badań regionalnych.

W związku z przypadającym jubileuszem 50-lecia Towarzystwa Kultury Języka Starosta Suwalski Szczepan Ołdakowski oraz Wicestarosta Suwalski Witold Kowalewski przekazali na ręce Prezesa TKJ Józefa Porayskiego - Pomsta życzenia, gratulacje oraz podziękowania za działania na rzecz ocalenia naszego dziedzictwa kulturowego. Ponadto w imieniu Posła na Sejm - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego życzenia i gratulacje złożyła Lilianna Zielińska. Organizatorami spotkania było Starostwo Powiatowe w Suwałkach oraz Warszawski Oddział Towarzystwa Kultury Języka.

Powitanie gości przez Starostę Suwalskiego

- Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Prezes Towarzystwa Kultury Języka odbiera życzenia jubileuszowe od Zarządu Powiatu

- Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia