21.07.2019 r. (niedziela) mieszkańcy regionu obchodzili 74. rocznicę Obławy Augustowskiej, upamiętniające największą zbrodnię w dziejach powojennej Polski, rozpoczęły się w samo południe mszą świętą. Był apel pamięci, salwa honorowa. Przedstawiciele władz i służb mundurowych, harcerze, mieszkańcy i krewni ofiar Obławy Augustowskiej przemaszerowali pod Krzyż upamiętniający zbrodnie Sowietów, gdzie zostały złożone kwiaty i wieńce . Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę reprezentował jego doradca, prof. Andrzej Waśko, który odczytał list skierowany do uczestników uroczystości.

Władze rządowe reprezentowane były między innymi przez Ministra Edukacji Narodowej posła Dariusza Piontkowskiego i Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji posła Jarosława Zielińskiego. Powiat Suwalski w uroczystościach reprezentował Starosta Suwalski Witold Kowalewski, obecny był również Zbigniew Kleszczewski Przewodniczący Komisji Finansowo - Gospodarczej.

Obława Augustowska to akcja Sowietów przeciwko polskiej partyzantce niepodległościowej, którą 74 lata temu, na terenie Puszczy Augustowskiej i w jej okolicach przeprowadziły oddziały Armii Czerwonej, wspieranej przez NKWD i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. W efekcie zatrzymano kilka tysięcy osób, z których część została poddana brutalnemu śledztwu. Wiadomo, że co najmniej 600 osób uprowadzono w nieznanym kierunku i zamordowano. Do dziś nieznane jest miejsce ich pochówku.