""""

fax: +48 87 566 47 18

poniedziałek - piątek 8:00 -14:30

""""
19 lipca 2020 odbyła się uroczystość upamiętniająca 75 rocznicę Obławy Augustowskiej z lipca 1945.

W Gibach, jak co roku, odbyły się rocznicowe obchody upamiętniające ofiary sowieckiej zbrodni dokonanej na Polakach po zakończeniu II wojny światowej. W wyniku sowieckiej operacji zginęło ok. 600 osób - działaczy podziemia niepodległościowego.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Św. Anny w Gibach, celebrowaną przez Jego Ekscelencję ks. bp. pomocniczego Adriana Galbasa, ordynariusza diecezji ełckiej. Po mszy zgromadzeni goście udali się pod pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej, gdzie złożyli kwiaty i oddali hołd pomordowanym.

Organizatorami tegorocznych obchodów były Gmina Giby, parafia rzymskokatolicka w Gibach, Instytut Pamięci Narodowej, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku. Patronat honorowy nad uroczystością objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W uroczystościach uczestniczył starosta Witold Kowalewski.

fotorelacja: źródło Instytut Pamięci Narodowej