Wrzesień roku 1939. Rozpoczęła się II wojna światowa. Regularne działania wojenne wobec agresji ze strony dwóch najeźdźców przy braku reakcji militarnej zachodnich sojuszników były dla Polski skazane na porażkę. Trzeba było podjąć odpowiednie działania, aby na terenie okupowanego państwa utworzona została odpowiednia struktura konspiracyjna. 27 września 1939 r. rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
Mimo bezwzględnego terroru okupantów - niemieckiego oraz sowieckiego - powstały i skutecznie działały wszystkie organy niezbędne do funkcjonowania państwa, organy tak cywilne jak i wojskowe. Była to niepowtarzalna walka o zachowanie ciągłości państwa i bytu narodu. Polska, jako jedyna w okupowanej części Europy nie straciła ani na chwilę swojej państwowości. Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową.
27 września 2022 r. wywieśmy flagi narodowe i zapalmy znicze na grobach poległych i zmarłych, pamiętajmy o Polskim Państwie Podziemnym i jego bohaterach.