W niedzielę 8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Diecezja Ełcka dziękowała Bogu za tegoroczne plony. Gospodarzami Diecezjalnych Dożynek była parafia pw. Narodzenia NMP w Rajgrodzie wraz z Urzędem Miasta oraz Ełcką Kurią Biskupią.

Tradycja świętowania diecezjalnych dożynek ma już ponad dziesięcioletnią historię. Każdego roku to inna parafia wraz z samorządem przygotowuje diecezjalne dziękczynienie za plony i trud pracy na roli. W tym roku dożynkom towarzyszyło hasło: „Matko przyjmij! Matko nie opuszczaj! Matko prowadź!” Eucharystii przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki.

Rajgrodzka parafia w tym roku przeżywa jubileusz 500-lecia swego istnienia. „Przez 500. lat w tej parafii ludzie oddawali się w opiekę Matki Bożej i Ona prowadziła ich do swojego Syna.

Na zakończenie kapłani łamali się pobłogosławionym przez bp Jerzego Mazura chlebem ze wszystkimi uczestnikami. Tradycyjnie też, każdy z uczestników mógł wziąć przygotowane woreczki z poświęconym ziarnem siewnym.

Został rozstrzygnięty konkurs na wieńce dożynkowe. Spośród 46 prezentowanych przepięknie wykonanych równianek, wieńców i kreatywnych form żniwnych komisja wyłoniła 8 pierwszych miejsc w różnych kategoriach. Najwyżej ocenione zostały prace z miejscowości: Wiśniowo Ełckie, Solistówka, Mazurki, Leszczewo, Drygały, Majdan, Pieńczykowo, Woźnawieś. Jednak gratulacje i słowa uznania należą się wszystkim, którzy zaprezentowali wieńce, dlatego też i one zostały nagrodzone.

W uroczystościach Diecezjalnych Dożynkach w Rajgrodzie uczestniczył Starosta Suwalski Witold Kowalewski.

W niedzielę 8 września odbyły się również dożynki parafialno - gminne w Przerośli, w których uczestniczyli wiceprzewodniczący Rady Powiatu Rafał  Bukowski, Wicestarosta Suwalski Artur Łuniewski i Radny Rady Powiatu w Suwałkach Sławomir Małachowski.

Starostom dożynek w Przerośli tj. Państwu  Annie Puza i Wojciechowi Rubinowi wręczono upominki i listy gratulacyjne.