W dniu 1 stycznia 2023 roku po raz drugi uruchomione zostały koordynowane centralnie przez Ministerstwo Sprawiedliwości punkty specjalistyczne w ramach systemu nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Główną ideą tej inicjatywy jest zaoferowanie i wykorzystanie wiedzy, doświadczenia prawników oraz doradców obywatelskich na rzecz beneficjentów spoza ich macierzystych powiatów. Za pomocą środków porozumiewania się na odległość z pomocy specjalisty mogą korzystać beneficjenci z całego kraju.
Zwracamy uwagę na powstałe punkty specjalistyczne z dziedziny pomocy cudzoziemcom czy punkty wspierające osoby doświadczające przemocy, osoby z niepełnosprawnościami i rodziny wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami. Osoby te często potrzebują właśnie wyspecjalizowanej pomocy, która nie zawsze jest dostępna w ich miejscu zamieszkania. Lista dyżurów specjalistycznych nie jest zamknięta i jest na bieżąco aktualizowana.

Aktualna lista dyżurów specjalistycznych na 2023 rok opublikowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości.