Szanowny Panie Starosto,
w załączeniu przekazuję syntetyczny materiał dotyczący problemów rolników z przekraczaniem granicy polsko-litewskiej.

Działania podjęte przez MRiRW w sprawie problemów sygnalizowanych przez rolników prowadzących działalność rolniczą po obu stronach granicy polsko-litewskiej.

W dniu 14 kwietnia 2020 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwróciło się do Podlaskiej Izby Rolniczej o przekazanie listy osób oraz sprzętu rolniczego, w stosunku do którego oczekiwane byłoby uzyskanie specjalnych zezwoleń.

W dniu 15 kwietnia MRiRW otrzymało listy osób z 4 Gmin: Puńsk, Sejny, Wiżajny i Rutka Tartak, którzy posiadają lub dzierżawią ziemię rolną po stronie Republiki Litewskiej.

W dniu 17 kwietnia 2020 roku, Pan Jan K. Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwrócił się pismem do Pana Andriusa Palionisa, Ministra Rolnictwa Republiki Litewskiej, o pomoc w rozwiązaniu problemów polskich rolników, w tym o:
- wydanie przez stronę litewską specjalnych zezwoleń, uprawniających do przekraczania granicy państwowej w celu wykonania prac polowych przez rolników, których dane zostały przekazane na załączonych listach,
- wyłączenie tych rolników  z obowiązku 14-dniowej kwarantanny przy przekraczaniu granicy w celu prowadzenia prac polowych
- umożliwienie im przekraczania granicy państwowej również poza czynnymi przejściami granicznymi.

W odpowiedzi, clarisem pilnym Ambasady RP w Wilnie z dnia 20 kwietnia 2020 roku MRiRW uzyskało zapewnienie, iż rolnicy otrzymają wielorazową zgodę na wjazd na teren Litwy w celu dokonywania sezonowych prac rolnych pod warunkiem pilnego uzupełnienia przekazanych stronie litewskiej list o dokumenty świadczące o prawie do korzystania z określonych gruntów.

W dniu 20 kwietnia br. mailem, a 21 kwietnia 2020 roku pismem, MRiRW przekazał w/w prośbę PIR.
Dokumenty przekazane przez rolników zostały natychmiast przekazane stronie litewskiej.

Stan sprawy:
Strona litewska poinformowała Ambasadę RP w Wilnie, iż, sprawa zostanie potraktowana w trybie pilnym i decyzje zostaną podjęte niezwłocznie.

Przygotowała:
Katarzyna Kubiak-Stefanowska, Naczelnik Wydziału Europejskiego DPM