Dzień Zwycięstwa obchodzimy 8 maja razem z całą Europą. W tym dniu 74 lat temu nastąpiło przerwanie działań wojennych.

Było to wynikiem podpisania dzień wcześniej aktu bezwarunkowej kapitulacji niemieckich sił zbrojnych.

Tak zakończyła się w Europie II wojna światowa. Wojna w sumie trwała 6 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa (ponad dwa razy więcej niż w I wojnie światowej). Działania wojenne przebiegały na terytorium 40 państw. Ogólne straty w ludziach były ponad pięciokrotnie wyższe niż w I wojnie światowej i wyniosły ponad 50 milionów poległych, zamordowanych, zmarłych.

II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości. Polska straciła ponad 6 milionów obywateli.

Straty te ujęte procentowo w stosunku do liczby ludności, były największe na świecie. Rocznica zakończenia II wojny światowej to czas refleksji nad tragedią, jaka dotknęła naród polski, to czas zadumy nad losem żołnierzy, którzy oddali życie na różnych frontach II wojny światowej za wyzwolenie Polski.