""""""
Logo Powiat Suwalski

STAROSTWO POWIATOWE W SUWAŁKACH

ul. Świerkowa 60, 16-400 Suwałki
tel. centrala: +48 87 565 92 00,
fax: +48 87 566 47 18

bok@powiat.suwalski.pl
sekretariat@powiat.suwalski.pl

SPIS TELEFONÓW
GODZINY PRACY URZĘDU
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30

Punkt Obsługi Kasowej przy ul. Świerkowej 60, 16-400 Suwałki
czynny w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Suwałkach
poniedziałek – piątek 7:30-15:30

Wydział Komunikacji,
Wydział Architektury i Budownictwa

poniedziałek - piątek 8:00 - 14:30
Wersja Angielska Serwisu Wersja Litewska Serwisu


""""""
21 maja 2023 r. w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach koło Suwałk odbędzie się I Festiwal Jaćwieski, podczas którego nie zabraknie historii, rzemiosła, a także nowych technologii. Do udziału organizatorzy zapraszają całe rodziny.

I Festiwal Jaćwieski stanowi doskonałą okazję do promocji historii i kultury Jaćwingów oraz regionu suwalskiego. To również szansa na integrację lokalnej społeczności oraz zainteresowanie turystów z różnych części Polski, Europy i świata.

Podczas wydarzenia tematem przewodnim będzie próba wzmocnienia poczucia jedności mieszkańców poprzez popularyzację wiedzy o regionie i promowanie dziedzictwa kulturowego. Wydarzenie będzie stanowić okazję do pochylenia się nad bogatym dziedzictwem Suwalszczyzny oraz przybliżenia historii Jaćwingów. Suwalszczyzna jest regionem unikatowym na skalę świata zarówno środowiskowo - poprzez bogate i dziewicze tereny, ale też historycznie - poprzez bogatą, nie tylko średniowieczną historię, która wciąż jest niewystarczająco spopularyzowana.

Festiwal organizowany jest przez Centrum Govtech w ramach cyklu Via Culturalia i objęty został patronatem Europy Karpat.

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy dzieci i młodzież wraz z rodzinami oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z opiekunami. Chcemy, aby w przestrzeni festiwalowej całe rodziny i społeczności mogły wspólnie spędzić niezapomniany czas, który stanie się doskonałą okazją do wzmacniania relacji i rozwijania ich kompetencji. Podczas wydarzenia uczestnicy wezmą udział w bezpłatnych warsztatach i pokazach, które przyczynią się do przybliżenia kultury i historii Jaćwingów. Przybyli goście będą mogli posłuchać wykładów skupiających się na historii tzw. polskich wikingów i ich wpływie na rozwój regionu suwalskiego. Organizowane warsztaty pozwolą na naukę tradycyjnych średniowiecznych technik rękodzielniczych, takich jak plecenie wianków. Podczas wydarzenia nie zabraknie również połączenia historii z technologią - ekipa edukatorów Mobilnych Laboratoriów Przyszłości - projektu realizowanego w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości - przy pomocy nowoczesnych technologii zaprezentuje przedmioty związane z Jaćwingami, które po procesie trójwymiarowego skanningu zostały wydrukowane na drukarkach 3D. Podczas wydarzenia odbędzie się również koncert zespołu Susz.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

plakat

Pliki do pobrania

Pozostałe Aktualności

< Strona z 57 >