26 czerwca 2022 r. zakończyło się trwające w dniach 24-26 czerwca br. święto folkloru w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Była to już 56. edycja tego wydarzenia. Podczas trzech dni festiwalowych odbyły się prezentacje muzyczne i wokalne, widowiska ludowe oraz coroczne targi sztuki ludowej. Było to i jest najważniejsze i najbardziej prestiżowe spotkanie ludowych muzykantów i śpiewaków w Polsce. Jego celem był przegląd, popularyzacja oraz dokumentacja tradycji autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego. Impreza miała charakter konkursu, w którym brali udział: kapele ludowe, instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach, śpiewacy i zespoły śpiewacze.
Konkurs oceniali najwybitniejsi polscy etnografowie i folkloryści.
Powiat Suwalski w tej edycji Festiwalu godnie reprezentowali i zdobyli następujące nagrody:
w kategorii solistów śpiewaków nagrodę główną- „Basztę” przyznano Franciszkowi Sewastynowiczowi z Sejn, a zespół śpiewaczy Wigranie ze Starego Folwarku zdobył III nagrodę.

Wyjazd do Kazimierza naszej reprezentacji współfinansowało Starostwo Powiatowe  w Suwałkach.

Zarząd i Rada Powiatu w Suwałkach serdecznie gratuluje laureatom i dziękuje wszystkim artystom ludowym – reprezentantom całego Powiatu Suwalskiego biorącym udział w 56. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu za przygotowanie, wysoki poziom prezentacji, pielęgnowanie i upowszechnianie tradycji ludowych Suwalszczyzny.

Fot. Anna Szafranowska - SOK w Suwałkach