11 sierpnia 2019 roku odbyła się II edycja Pikniku historycznego na pacowskich włościach w ramach Pacowej Akademii Cultury (PAC) przy obiekcie Centrum obsługi Turysty Kordegarda oraz na terenie Zespołu Szkół  im. gen. Miłchała Ludwika Paca w Dowspudzie.

Oficjalnego otwarcia Pikniku dokonali: Sekretarz Stanu w MSWiA, Poseł Rzeczypospolitej Polskiej Jarosław Zieliński wraz z małżonką Lilianną, Artur Łuniewski Wicestarosta Suwalski, Prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Leszek Dec, Wójt Gminy Raczki Andrzej Szymulewski i Przewodniczący Rady Gminy Piotr Słowikowski.

Piknik nawiązywał do bogatych tradycji historycznych szlacheckiego rodu Paców, a w szczególności do hrabiego Ludwika Michała Paca - generała napoleońskiego, mecenasa sztuki i pioniera rolnictwa. Wydarzenie miało na celu upowszechnianie dziedzictwa kulturowego regionu. W programie Pikniku odbyło się wiele atrakcji dla całych rodzin m. in.: pokaz mody epokowej, warsztaty tańca dworskiego i rękodzieła, dworskie konkursy, gry i zabawy, wystrzały armatnie, skarb hrabiego Paca - poszukiwanie artefaktów z wykrywaczem metal i konkurs dla dzieci wraz  z Suwalskim Stowarzyszeniem Miłośników Historii "Penetrator”,  pokaz bartników z Bractwa Bartnego/Fratrum Mellicidarum oraz pokaz rzemiosła kowalskiego. Imprezie towarzyszyły stoiska rękodzieła artystycznego i gastronomicznego z przysmakami miejscowej kuchni.

Ponadto odbyło się spotkanie popularnonaukowe ph. „W Dolinie Kultur Dawnych”(COT Kordegarda) na którym odbyła się promocja książki Andrzeja Matusiewicza „Dwory na Suwalszczyźnie” i  prelekcja autorstwa Andrzeja Matusiewicza „Dowspuda jako przykład majątku donacyjnego” oraz prelekcja autorstwa Marka Sidora  „W kręgu Ludwika Michała Paca”.

Głównym organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach, we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Suwałkach, Centrum Obsługi Turysty "Kordegarda" i Ludwikiem Ksawerym Sudawskim.