5 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej w Bakałarzewie odbył się VIII Powiatowy Konkurs Recytatorski p.n. Poeci Pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny, im. Wacława Klejmonta pod patronatem Starosty Suwalskiego.

Wystąpiło 18 uczestników z klas VI i VIII szkół podstawowych oraz klas ponadgimnazjalnych z terenu powiatu suwalskiego.

Jury w składzie przewodnicząca Maria Kołodziejska, członkowie Beata Niedźwiecka, Paulina Naruszewicz i Barbara Cieśluk oceniało dobór repertuaru, kulturę słowa, interpretację i ogólny wyraz artystyczny.

Po przesłuchaniu uczestników przyznano następujące miejsca:
1) w kategorii klas V -VI szkół podstawowych:
- I miejsce – Anna Rutkowska (SP w Bakałarzewie),
- II miejsce – Zofia Stankiewicz (SP w Raczkach),
- III miejsce – Maja Kruszko (SP w Bakałarzewie),
2) w kategorii klas  - VII -VIII szkół podstawowych:
- I miejsce – Jan Murawko (SP w Nowej Wsi),
- II miejsce – Nikola Gabriela Złotnik (SP w Przebrodzie),
- III miejsce ex aequo – Wioletta Pojawa (SP w Bakałarzewie,
- III miejsce ex aequo – Izabela Tylenda (SP w Bakałarzewie),
3) w kategorii szkół ponadgimnizajalnych:

- II miejsce – Natalia Statkiewicz (I LO w Suwałkach).

Ponadto jury postanowiło przyznać nagrodę specjalną za interpretację wiersza Krzysztofa Dariusza Szatrawskiego pt. ”Sonet pierwszy” Janowi Murawko ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi.

Nagrody książkowe wręczali Wicestarosta Suwalski Artur Łuniewski, Wójt Gminy Bakałarzewa Tomasz Naruszewicz oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bakałarzewie Krzysztof Sobolewski.

W tym roku konkurs promował twórczość Krzysztofa Dariusza Szatrawskiego.

Uczniowie recytowali wiersze poetów współczesnych oraz utwory z XIX w. do piątej dekady XX w. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w Miejskim Ośrodku Kultury w Olecku 15 marca 2019 roku.

Przed ogłoszeniem wyników Szkolne Koło Teatralne pod kierownictwem p. Justyny Sidor zaprezentowało swoim rówieśnikom spektakl teatralny pt. „Bezpieczny internet” oraz  występ przygotowany przez p. Celinę Czarniecką pt.” Co się w życiu liczy”.

Organizatorzy konkursu i fundatorzy nagród to: Starostwo Powiatowe w Suwałkach, Urząd Gminy oraz Szkoła Podstawowa w Bakałarzewie.