20 września 2020 r. w Filipowie i Bakałarzewie odbyła się coroczna impreza sportowa - dwa biegi: IV Półmaraton Doliną Rospudy oraz Filipowski Bieg Jaćwinga 12,5 km.

W imprezie wzięło udział ok. 100 zawodników z kraju oraz kilku z zagranicy. Frekwencja w stosunku do lat ubiegłych była znacznie niższa, na co zdecydowany wpływ miała sytuacja epidemiologiczna w kraju. Rywalizacja wśród najlepszych biegaczy była na bardzo wysokim poziomie, do czego z pewnością przyczyniło się ustanowienie w tym roku przez organizatora nagród finansowych za pobicie rekordów tras w obu biegach w kategoriach zarówno mężczyzn jak i kobiet. Doszło więc do pobicia rekordów tras w półmaratonie w kategorii mężczyzn oraz w Biegu Jaćwinga w kategoriach zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Rekordzistą w półmaratonie w kategorii mężczyzn został:
– Wojciech Kopeć z Olsztynka z czasem – 01:12:31. Rekord poprawiony o 2 min. 27 s.
Natomiast rekordzistami Filipowskiego Biegu Jaćwinga w obu kategoriach zostało małżeństwo Państwa Osior z Wydmin:
– Beata Osior z czasem – 00:54:55. Rekord poprawiony o 3 min. 20 s.
– Bartłomiej Osior z czasem – 00:42:15. Rekord poprawiony o 1 min. 44 s.
Rekord trasy na tym dystansie jako druga w kategorii kobiet pobiła także :
– Joanna Derencz z Gołdapi osiągając czas – 00:56:08
O wysokim poziomie imprezy świadczą osiągnięte przez zawodników wyniki.

Wśród startujących byli także jak co roku, zawodnicy niepełnosprawni na wózkach typu typu „Handbik'e” z klubu IKS Smok Orneta.
Wszyscy zawodnicy otrzymali na mecie medale, a zwycięzcy we wszystkich kategoriach zostali uhonorowani pucharami.
Dekoracji zwycięzców dokonali Wicestarosta Suwalski - Artur Łuniewski oraz wójtowie gmin Bakałarzewo – Tomasz Naruszewicz i Filipowa – Tomasz Rogowski

Po zakończeniu zawodów na wszystkich uczestników czekała smaczna grochówka z „wkładką”.

Organizatorem zawodów było Stowarzyszenie „Aktywni Znad Rospudy”, a współorganizatorami gminy Filipów i Bakałarzewo.

Cała impreza wsparta była z publicznych środków finansowych Starostwa Powiatowego w Suwałkach.

Relacja filmowa: